< Powrót
30
lipca 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Rob Howard
Three Peaks Yacht Race - wyspa Bardsey.

Słyszeliście o… regatach w górach?

Od 1977 roku w Wielkiej Brytanii odbywa się wyścig jachtów połączony ze… wspinaczką górską. Mowa o „Three Peaks Yacht Race”, którego uczestnicy muszą zdobyć dodatkowo trzy najwyższe szczyty Walii, Anglii i Szkocji.

Idea imprezy narodziła się w 1976 roku, w grupie przyjaciół zainspirowanych opowieściami Billa Tilmana, żeglarza i miłośnika wspinaczki, który płynąc wzdłuż zachodnich wybrzeży Wielkiej Brytanii robił przerwy na kolejne wycieczki górskie.

Rok później udało się zorganizować pierwszy wyścig, nawiązujący do słynnego wyzwania polegającego na zdobyciu najwyższych szczytów Walii, Anglii i Szkocji w 24 godziny.

Z pięcioosobowej załogi jachtów trzy to żeglarze, a dwie biorą udział w 3 etapach górskich – pokonując trasę od jachtu na szczyt i z powrotem.

Trasa regat:

– Barmouth – Caernarfon, skąd uczestnicy wbiegają na walijski szczyt Snowdon

– Caernarfon – Whitehaven, z którego na rowerach i biegiem załoganci docierają na angielski Scafell Pike

– Whitehaven – Fort Williams – kończący się zdobyciem najwyższego szczytu Szkocji i Wielkiej Brytanii, Bena Navisa.

W wyścigu bierze udział zazwyczaj od kilkunastu do ponad 30 jachtów, a opłata wynosi 850 funtów od jednostki. Rekord trasy należy od 1998 roku do jachtu „Partneriaeth Pwllheli” i jego załogi, która przebyła ją w czasie 2 dni, 3 godzin i 4 minut.

Więcej o wydarzeniu: http://www.threepeaksyachtrace.co.uk/

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ