< Powrót
24
września 2015
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Wikipedia
Zaślubiny Polski z morzem w 1920 roku – wizja malarska Wojciecha Kosssaka.

Słyszeliście…, że było wiele zaślubin Polski z morzem?

Zaślubiny Polski z morzem odbyły się dwukrotnie. Tak myśli większość miłośników spraw morskich. Pierwsza uroczystość miała miejsce 10 lutego 1920 roku w Pucku. Jej bohaterem był gen. Józef Haller. Na wzór tego wydarzenia zorganizowano drugie zaślubiny – 18 marca 1945 roku, po zdobyciu Kołobrzegu przez jednostki 1 Armii Wojska Polskiego.

Tyle. Tymczasem historycy wymieniają kilka innych uroczystości mających charakter podobny do dwóch wymienionych wyżej.

Tu warto nadmienić, że zaślubiny z morzem to akt niemal specyficznie polski. Zwyczaj znany jest jeszcze tylko we Włoszech, konkretnie w Wenecji. W obu przypadkach – polskim i włoskim – służył podkreśleniu panowania nad morzem.

Niektórzy badacze za pierwsze zaślubiny Polski z morzem skłonni są uznać chrzest kołobrzeżan, którego dokonał biskup Reinbern, zapewne w roku 1000. Opis tego wydarzenia znaleźć można w kronice innego biskupa – Thietmara. Pisze on, że Reinbern: „oczyścił morze zamieszkane przez złe duchy, wrzuciwszy w nie cztery kamienie pomazane świętym olejem i skropiwszy je wodą święconą”.

Nie wiemy czy przez następne stulecia organizowano uroczystości, które można by nazwać zaślubinami z morzem. W każdym razie dopiero akt z 1920 roku wyznaczył standard powtórzony w roku 1945.

Zaznaczmy, że zaślubiny z 18 marca traktowane były jako główne. Poza nimi dokonano jeszcze wielu podobnych aktów na innych odcinkach bałtyckiego wybrzeża, aby mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba żołnierzy. 12 marca odbyły się zaślubiny w Mrzeżynie, 15 marca w Dziwnówku, 17 marca znowu w Mrzeżynie, 19 i 20 marca trzykrotnie w Kołobrzegu, a 6 kwietnia w Gdyni. 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ