< Powrót
12
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Ilustracja:
arch. Rafała Moszczyńskiego
Rafał Moszczyński.

Solo Non Stop Gdynia-Gdynia 2019

20 maja 1980 roku o godzinie 11.20 kapitan Henryk Jaskuła, na jachcie „Dar Przemyśla”, zacumował do nabrzeża portu jachtowego w Gdyni. Tym samym zakończył trwający 344 dni rejs dookoła świata. Z okazji zbliżającej się czterdziestej rocznicy tego wspaniałego wyczynu łódzki żeglarz Rafał Moszczyński zamierza zmierzyć się z legendą kapitana Jaskuły i wyruszyć w rejs jego śladem.

Henryk Jaskuła jest pierwszym Polakiem, a trzecim żeglarzem na świecie, który opłynął kulę ziemską bez zawijania do portów. Ponadto jest jedynym człowiekiem, który okrążył glob na trasie Gdynia-Gdynia. Rafał – stuprocentowy żeglarz-regatowiec – ma zamiar nie tylko powtórzyć dokładnie trasę pokonaną przed 40 laty przez „Dar Przemyśla” (co samo w sobie stanowi wielkie wyzwanie, chociażby ze względu na trudności w samotnej żegludze przez Cieśniny Duńskie i Kanał Angielski), ale chce dokonać tego w czasie o ponad połowę krótszym niż jego znamienity poprzednik.

– Żeglarstwo to dla mnie naturalne środowisko, w którym odnajduję prawdziwą radość i łatwość w realizowaniu celów – mówi o swojej pasji Rafał. – Opłynięcie kuli ziemskiej dookoła, samotnie i bez zawijania do portów, to moim zdaniem jedno ze szczytowych osiągnięć wyczynowego żeglarstwa morskiego. Myślę, że można je porównać jedynie z Koroną Himalajów tyle, że zdobywaną w samotności.

Łodzianin jest dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw świata w klasie Micro w dywizji Cruiser i Racer (2010, 2011) i zwycięzcą regat oceanicznych samotników TRANSATLANTYK 2016, ma na koncie udział w regatach samotników Puchar Poloneza 2015. Wielokrotnie zdobywał mistrzowski tytuł i medale Długodystansowych Mistrzostw Polski i Flotowych Mistrzostw Polski, czterokrotnie zwyciężał w klasyfikacji generalnej Grand Prix Pucharu Polski klasy Mikro.

Swoją wyprawę Rafał ma zamiar odbyć na budowanym właśnie przez stocznię jachtową Caravela z Ustki jachcie „Caravela 950 Racer”.  Przygotowywany specjalnie na tę wyprawę jacht ma 9,5 metra długości (a wraz z bukszprytem 11 metrów) oraz maszt o wysokości 12,20 metra. 3-metrowy kil z 750 kilogramami balastu gwarantuje bardzo dobre parametry statecznościowe. Całkowita powierzchnia żagli wynosi ok. 180 m². Jacht rozwija prędkość do 18 węzłów w ślizgu, a z pełnym wyposażeniem niezbędnym do podjęcia żeglugi oceanicznej przez 4-5 miesięcy będzie ważył mniej niż 3 tony.

Oddanie cum i rozpoczęcie rejsu planowane jest na listopad 2019 roku.

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie wydarzenia: solononstop2019 oraz na profilu Facebook.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ