< Powrót
25
września 2017
Tekst:
UKS Navigo
Zdjęcie:
Małgorzata Noetzel

Sopockie regaty wielokadłubowców rozstrzygnięte

W dniach 23-24 września w Sopocie rozegrane zostały regaty katamaranów F18, A-class, Open oraz jednokadłubowców Nautica 450. Dla klasy F18 i Open były to Mistrzostwa Polski a dla A-class i Nautica 450 regaty zaliczane do Pucharu Polski – Puchar UKS Navigo.

W ciągu dwóch dni odbyły się wszystkie zaplanowane wyścigi, po trzy każdego dnia. W sobotę przed pierwszym startem żeglarze na swoich jednostkach zaprezentowali się widzom i kibicom podczas parady przy molo. Pogoda dopisała, dzięki czemu frekwencja na molo była bardzo duża, a żeglujące w falach jednostki wyglądały spektakularnie.

Warunki pogodowe dla zawodników były znakomite przez całe regaty. Przy słonecznej aurze i dużej fali wiatr wiał z siłą 9-12 węzłów od morza.

W klasie F18 wystartowały dwie nowe załogi w konfiguracji mix czyli damsko-męskie. W tych załogach za sterem startowali aktualni medaliści Mistrzostw Świata katamaranów A-class. Spodziewano się, że to właśnie te załogi powalczą o najwyższe medale i tak właśnie było. Tymek Bendyk z Anią Świtajską (UKS Navigo Sopot) wyprzedzili Kubę Surowca z Kasią Goralską (UKS Navigo Sopot). Trzecie miejsce wywalczyli Michał Surowiec i Jerzy Białek (UKS Navigo).

W klasie Open, w której startują różnej klasy katamarany według przelicznika wyrównującego szansę dla każdej łódki, ścigano się o tytuły Mistrzów Polski w kategorii seniorów i juniorów.

W obu kategoriach w klasie Open bezkonkurencyjni byli młodzi zawodnicy z Catamaran Youth Team Poland przy Akademii Żeglarstwa Regatowego PZŻ, a równocześnie reprezentanci UKS Navigo Sopot – Zuzanna Szadziul i Wojtek Kaczmarek.

Podium w klasyfikacji generalnej uzupełnili na drugim stopniu Bartłomiej Janiszewski i Mariusz Kuśmierski (PHCA) a na trzecim stopniu podium stanęli Aleksandra Jędryczka i Kasia Piernicka (UKS Navigo Sopot, Akademia Żeglarstwa Regatowego PZŻ).

W klasyfikacji młodzieżowej pierwsze miejsce zdobyli Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek, drugie miejsce zajęły Aleksandra Jędryczka z Kasią Piernicką (obie załogi UKS Navigo Sopot, Akademia Żeglarstwa Regatowego PZŻ). Trzecie miejsce zajęli Stefan Cichowski i Anna Roman (UKS Navigo).

W klasie A-class zwyciężył Jacek Noetzel (UKS Navigo Sopot). Drugie miejsce zajął Michał Korneszczuk (Yacht Club Gdańsk) a trzecie Karol Kwiatkowski (UKS Navigo Sopot). Warunki dla katamaranów A-class były wyśmienite do latania na foilach, co przy dużej fali było dodatkowo atrakcyjne.

W klasie jednokadłubowych łódek klasy Nautica 450 zwyciężyła załoga Witold Małecki i Maciej Odważny (Prodata Sailing Team), drugie miejsce wywalczyli Tomasz Zambrzycki i Paweł Matusiak (Yacht Club Rewa), trzecie miejsce zajęli Paweł Nawrocki i Piotr Dzierżewicz (Między Żaglami).

Dla zawodników łódek Nautica 450 nowością na regatach w Sopocie było zejście na wodę z plaży i powrót na brzeg przy przyboju. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym elementem z tym elementem, a na trasie wyścigów rywalizowali do samego końca. O wyniku często decydowały centymetry.

Były to ostatnie regaty zaliczające się do Pucharu Polski i organizowane przez klub żeglarski UKS Navigo w Sopocie w sezonie 2017. Treningi będą trwały na pewno do końca października, ale na regaty zapraszamy już w przyszłym sezonie żeglarskim 2018.

Regaty zorganizował Klub Żeglarski UKS Navigo pod auspicjami Polskiego Związku Żeglarskiego. Patronem imprezy był Sopot.

Oficjalne wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ