< Powrót
3
maja 2017
Tekst:
UKS Navigo Sopot
Zdjęcie:
Małgorzata Noetzel

Sopot Catamaran Cup 2017: tak było

W dniach 2-3 maja odbyły się regaty Sopot Catamaran Cup zaliczane do Pucharu Polski 2017. Regaty zorganizował klub żeglarski UKS Navigo pod patronatem miasta Sopotu.

W pierwszym dniu regat, przed wyścigami, zawodnicy na swoich dwukadłubowych jednostkach wzięli udział w relacjonowanej na żywo przez telewizję paradzie przy sopockim molo. Z molo oraz z plaży kibice mogli zobaczyć jak prezentują się zawodnicy i jakie prędkości osiągają na swoich jachtach.

Na starcie stanęło blisko 30 załóg z całej Polski. Zawodnicy rywalizowali w klasach: A-class, Hobie Cat 16 Spi, Open i F18.

Regaty te były ostatnim sprawdzianem dla Catamaran Youth Team Poland przed zbliżającymi się eliminacjami do Młodzieżowych Mistrzostw Świata ISAF. Natomiast dla zawodników A-class był to ważny sprawdzian przed Mistrzostwami Świata, które w tym roku odbędą się w Sopocie w dniach 19-26.08.2017.

Pierwszego dnia regat warunki na wodzie były bardzo wymagające. Duża fala od morza, wiatr w porywach do 20 węzłów i niska temperatura to czynniki z którymi zawodnicy musieli sobie radzić rywalizując o jak najlepsze wyniki w trzech wyścigach rozegranych zgodnie z planem.

W poszczególnych klasach wyłonili się zdecydowani liderzy, którzy, jak się okazało następnego dnia, utrzymali swoje pozycje podczas rozegranych kolejnych trzech wyścigów. Drugiego dnia wiatr osłabł do 8-12 węzłów, ale fala była nadal duża, co wymagało od zawodników stosowania odpowiedniej techniki na bardzo szybkiej jeździe z falą.

Na następne regaty katamaranów – Trzy Mola, zapraszamy do Sopotu już 10 i 11 czerwca,

Pierwsze III miejsca w poszczególnych klasach:

A-CLASS:

1.Jakub Surowiec

2. Maciej Żarnowski

3. Jacek Noetzel

HOBIE CAT 16:

1. Tymoteusz Cierzan, Oskar Niemira

2. Zuzanna Szadziul, Wojciech Kaczmarek

3. Maja Niemira, Szymon Cierzan

F-18:

1. Krzysztof Bassak, Piotr Siciński

2. Michał Surowiec, Jurek Białek

3. Arek Piernicki, Piotr Prusiecki

OPEN:

1. Jarosław Wachowiak, Marek Śmiglak

2. Paulina Kałuszyńska, Maciej Trocha

3. Kacper Surowiec, Alex Wysocki

WYNIKI

PODZIEL SIĘ OPINIĄ