< Powrót
2
sierpnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Sopot Match Race

Sopot Match Race 2017 na start!

Jachty klasy Diamant 3000. Match racingowi żeglarze światowej klasy. W dniach 2-5 sierpnia na wodach wokół sopockiego mola odbywać się będą 14. regaty Sopot Match Race, druga odsłona nowego regatowego cyklu Match Race Super League, zaliczanego do klasyfikacji żeglarskiego pucharu świata Match Race Super League.

Nie tylko amatorzy żeglarstwa, ale i turyści spacerujący po sopockim molo, mogli wczoraj obserwować treningi załóg. Od dzisiaj w Round Robin zawodnicy rozpoczęli walkę o tytuł pretendujący do miana najlepszych na świecie. To już czternasta edycja regat Sopot Match Race, po raz pierwszy organizowana w Polsce w ramach cyklu Match Race Super League. W tym roku Sopot Match Race wraca do tradycji. Załogi będą rywalizować na jednokadłubowych jachtach Diamant 3000.

– To co najbardziej określa Sopot Match Race to emocje – mówi dyrektor regat Magda Makowska. – Akwen wokół sopockiego molo to idealne miejsce do przeprowadzenia takich zawodów. Również dla widzów – molo jest doskonałym punktem obserwacyjnym, chętni mogą z bardzo bliska podglądać przebieg wyścigów.

Zasady są proste – trasę wyścigu wyznaczają dwie boje. Zwycięża załoga, która pierwsza przekroczy linię mety. Tu nie ma miejsca na bycie dżentelmenem. Każda z załóg walczy o najlepszy wiatr i próbuje zmusić przeciwnika do błędu, wszystko oczywiście w ramach zasad funkcjonujących w match racingu. Dwa okrążania wokół boi rozstawionych przy molo to dawka niesamowitych emocji – nie tylko dla zawodników, ale także dla zgromadzonej publiczności. Przez cały czas trwania zawodów na każdego gościa czeka moc atrakcji przygotowanych przez sponsorów i partnerów wydarzenia.

Przez najbliższe cztery dni na wodach wokół sopockiego molo, będzie można zobaczyć najlepszych z najlepszych walczących o punkty w Pucharze Świata. Podczas rejestracji zawodnicy byli skrupulatnie ważeni – waga całej załogi nie może przekroczyć 350kg. Za przygotowanie jachtów odpowiada organizator. O wynikach decydują umiejętności i doświadczenie załogi, a nie sprzęt.

Wyniki sportowych zmagań będzie można śledzić na SopotMatchRace. Finał odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia.

Lista arbitrów
1. Maciej Cylupa – Polska
2. Rafał Sawicki – Polska
3. Ruutel Prit – Estonia
4. Anastasia Weinberger – Austria
5. Rudiger Schuchardt – Niemcy
6. Spijkerman Jos – Holandia

Lista startowa – jachty Diamant 3000
1. Dejan Presen (Mitja Nevecny, D.J. Korpershoek, Hrvoje Petrovic )– Słowenia
2. Przemyslaw Tarnacki (Marcin Banaszek, Przemysław Płóciennik , Jacek Przybylak) – Polska
3. Patryk Zbroja (Marcin Zubrzycki, Maciej Gonerko , Krzysztof Żełudziewicz) – Polska
4. Vladimir Lipavsky (Andrey Kochnev , Pavel Mshenskiy , Slava Kaptyukhin) – Rosja
5. Andrei Nikolaev (Aleksei Nikolaev, Elena Nikolaeva , Ivan Noga, Ekaterina Kochkiva) – Rosja
6. Szymon Jabłkowski (Krzysztof Małecki , Piotr Małecki , Mateusz Błażejak) – Polska
7. Karol Jabłoński (Marek Stańczyk , Michał Szmul , Łukasz Kacprowski ) – Polska

Program:

Środa, 2 sierpnia
10.00 – losowanie jachtów
12.00-16.00 – Runda 1 Round Robin (każdy z każdym)
16.00-18.00 – Runda 2 Round Robin (’każdy z każdym’)
19.00 – Ceremonia otwarcia Sopot Match Race w Muszli Koncertowej

Czwartek, 3 sierpnia
10.00-14.00 – Runda 2 Round Robin (każdy z każdym) – kontynuacja
14.00-18.00 – Wyścigi Play-off

Piątek, 4 sierpnia
10.00- 17.30 –  Wyścigi Play-off – kontynuacja i półfinały
17.30- 18.00 – Wyścig Vip Race

Sobota, 5 sierpnia
10.00-15.00 – Półfinały – kontynuacja i finał
17.00 – Ceremonia Zakończenia Regat

Match Race Super League to nowy cykl regat o zasięgu globalnym. Inicjatywa skupiająca uznanych organizatorów regat, mająca na celu powrót do klasycznej formy regat w formule match racing na jachtach jednokadłubowych. Match Race Super League jest wspierana przez organizacje żeglarskie: międzynarodowe World Sailing, ISAF International Sailing Federation, The Match Racing Association oraz Polski Związek Żeglarski. Inauguracja cyklu miała miejsce w trakcie czerwcowych jubileuszowych 20. regat Match Race Germany. Regaty Sopot Match Race będą drugą eliminacją cyklu.
Match Race Super League to osiem  prestiżowych imprez na czterech  kontynentach w ciągu pięciu miesięcy:  Match Race Germany Sopot Match Race, Air Calin Match Racing Cup, Chicago Grand Slam, Ekaterinburg Cup, Oakcliff International, ACI Croatia Cup, New Zealand Match Racing Championship.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ