< Powrót
1
grudnia 2017
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Szymon Sikora

Sportowe podsumowanie roku w PZŻ

W Centrum Olimpijskim w Warszawie wręczono nominacje do kadr narodowych, zarówno zawodników jak i trenerów oraz podsumowano sukcesy polskich żeglarzy. Wręczono także nagrody specjalne Polskiego Związku Żeglarskiego. Uroczystość odbyła się 30 listopada w Warszawie.

Kadrę narodową Polski reprezentować będzie 269 zawodniczek i zawodników, w 22 klasach. Sztab trenerski stanowić będą 22 osoby. Liczymy, że nasi reprezentanci przebiją tegoroczne dokonania. W ciągu minionych 12 miesięcy reprezentanci Polski zdobyli dziewięć medali złotych, siedem srebrnych i dwa brązowe. Najwięcej laurów zgarnęła sterniczka Agnieszka Skrzypulec, która w klasie 470 razem z Irminą Mrózek Gliszczynską została mistrzynią świata, a w parze z Jolantą Ogar wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy. Do tego z tą pierwszą załogantką wygrała zawody Pucharu Świata w japońskim Gamagori oraz była druga w regatach Kieler Woche i Test Event w Aarhus.

Majorka – PŚ
Złoto – RS:X K i RS:X M (Klepacka, Tarnowski)
Srebro – 470 K (Skrzypulec/Ogar)

Santander – PŚ
Srebro – 49er (Przybytek/ Kołodziński)

Heres – PŚ
Złoto – RS:X K (Klepacka)
Srebro – RS:X M (Myszka)

Gamagorii – PŚ
Złoto – 470 (Skrzypulec/Gliszczynska)
Złoto – RS:X M (Paweł Tarnowski)
Brąz – 49er (Przybytek/Kołodziński)

Aarhus – Test event
Srebro – RS:X M (Paweł Tarnowski)
Srebro – 470 (Skrzypulec/Gliszczynska)

Kieler Woche
Srebro – 470 (Skrzypulec /Gliszczynska)
Srebro – 49er (Przybytek/Kołodziński)

Mistrzostwa Europy
Złoto – RS:X K (Klepacka)
Złoto – Hansa 303 (Piotr Cichocki)
Brąz – 470 K (Skrzypulec/Ogar)

Mistrzostwa Świata
Złoto – 470 (Skrzypulec/Gliszczynska)
Złoto – Hansa 303 (Piotr Cichocki)

Sportowców ocenia się jednak nie tylko przez pryzmat zdobytych medali. Liczy się także odpowiednia postawa. Takimi wartościami, szczególnie cenionymi w żeglarstwie, gdzie rywalizuje się nie tylko z konkurentami, ale również z groźnym żywiołem, wykazał się Milo Sołomko. W lipcu 2017 roku podczas mistrzostw Europy w klasie Bic Techno w Lorient/Larmor Plage, przed startem do pierwszego wyścigu, deskarz SKŻ Ergo Hestia Sopot zauważył bezwładnie pływającą twarzą do wody francuską zawodniczkę. 12-latek podpłynął do dziewczyny, wskoczył do wody, odwrócił ją na wznak i po stwierdzeniu, że dziewczyna jest nieprzytomna, zaczął wzywać pomocy, jednocześnie podtrzymując głowę nad wodą. W ten sposób uratował jej życie. Młody zawodnik otrzymał za swój czyn z rąk wiceprezesa Mateusza Kusznierewicza, Przemysława Miarczyńskiego i Zofii Klepackiej nagrodę „Fair Play”, a zgromadzona publiczność zgotowała mu gromką owację.

Rok 2017 dla PZŻ to 2096 zarejestrowanych jachtów morskich, 197 śródlądowych. Przedłużonych zostało 3389 patentów. Wydano 9025 patentów dla żeglarzy jachtowych, 2124 sterników morskich, 148 kapitanów jachtowych. PZŻ zorganizował łącznie 319 egzaminów, do których przystąpiło 3371 osób. Zdawalność utrzymała się na poziomie 94 proc.

Podczas gali złożono także podziękowania przedstawicielom PZŻ w World Sailing, czyli Ewie Jołowskiej, Marii Leśny oraz Zofii Truchanowicz, podsumowano prowadzony wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki program „PolSailing”, w którym wzięło udział 13,5 tysiąca najmłodszych uczestników. Wyróżniono również Partnerów Związku i organizatorów regat międzynarodowych.

W tym roku w wyjątkowy sposób podziękowano poszczególnym Stowarzyszeniom Klas i Okręgowym Związkom Żeglarskim. Zarząd PZŻ wszystkim okręgowym związkom ufundował 270 żagli.

Wręczono ponadto Nagrodę Błękitnego Spinakera, nagrody dla zwycięzców Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski i mistrzostw Polski ORC oraz triumfatorom zmagań Pucharu Polski Jachtów Kabinowych.

Andrzej Wiktor Kowalczyński, Włodzimierz Jerzy Przysiecki oraz Romuald Rowecki otrzymali medale „Za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego”. Podczas wydarzenia nie mogło także zabraknąć podsumowania dobiegającego końca Roku Generała Mariusza Zaruskiego.

Lista nominacji, nagrodzonych i wyróżnionych

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ