
Sportowe zmiany w Polskim Związku Żeglarskim
W ciągu ostatnich miesięcy nastąpiło kilka kluczowych zmian w pionie sportowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Dotyczyły one roszad trenerskich w kadrach narodowych kilku klas, m.in. klas olimpijskich. Spośród zmian jedną z najważniejszych jest objęcie przez Piotra Myszkę funkcji trenera głównego przygotowań olimpijskich.
Nominacja Piotra Myszki na to odpowiedzialne stanowisko miała miejsce w październiku 2024 roku. Przed doświadczonym żeglarzem i dwukrotnym olimpijczykiem (Rio 2016, Tokio 2020) stoi wyzwanie organizacji oraz prowadzenia efektywnych programów szkoleniowych, mających na celu przygotowanie reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku i w Brisbane w 2032 roku.
W styczniu bieżącego roku doszło do kolejnych zmian. A mianowicie:
– Krzysztof Kierkowski został nowym trenerem kadry seniorek w klasie 49erFX i odpowiedzialnym za przygotowania do igrzysk w Los Angeles. Po trzech cyklach olimpijskich spędzonych za granicą w roli trenera gdynianin zdecydował się na powrót do Polski. Pod jego okiem trenować będą załogi Aleksandry Melzackiej i Sandry Jankowiak oraz Gabrieli Czapskiej i Hanny Rajchert. Kierkowski jest dwukrotnym olimpijczykiem – startował w igrzyskach w Atenach oraz Pekinie w klasie 49er. Przez ponad osiem lat tworzył załogę z sternikiem Marcinem Czajkowskim. Po zakończeniu kariery zawodniczej, rozpoczął pracę trenerską, podczas której zaliczył trzy igrzyska: Rio 2016 (z załogą norweską), Tokio 2020 oraz Paryż 2024 (z zawodniczkami z Kanady).
– Kadra Narodowa seniorek w klasie ILCA 6, składająca się z trzech utalentowanych zawodniczek, rozpoczęła współpracę z trenerem Zdzisławem Staniulem, który w 2021 roku poprowadził Agnieszkę Skrzypulec i Jolantę Ogar do srebrnego medalu olimpijskiego w klasie 470 w Tokio. Staniul jest dwukrotnym olimpijczykiem w klasie 470 z Barcelony 1992 i Atlanty 1996, gdzie tworzył załogę z Markiem Chocianem. Przed objęciem nowego stanowiska, doświadczony trener prowadził kadrę klasy 49erFX. Trzon seniorskiej kadry narodowej w klasie ILCA 6 na 2025 rok tworzą olimpijka z Paryża Agata Barwińska, a także Wiktoria Gołębiowska i Lilly May Niezabitowska.
– Duża zmiana nastąpiła w żeńskiej kadrze iQFoil. Po igrzyskach olimpijskich w Paryżu trener główny klasy, Cezariusz Piórczyk, postanowił zrezygnować z tej funkcji, a jego miejsce zajął Paweł Kowalski. To doświadczony trener, który pełni rolę szkoleniowca w PZŻ od ponad 20 lat. W 2012 roku doprowadził Przemysława Miarczyńskiego do brązowego medalu w klasie RS:X podczas igrzysk w Londynie. Kowalski w swojej karierze współpracował z wieloma klasami, takimi jak 49er, Formula Kite, specjalizując się jednak głównie w windsurfingu. Przez wiele lat pełnił funkcję trenera głównego kadry PZŻ. Powołanie do reprezentacji klasy iQFoil kobiet otrzymały Maja Dziarnowska, Maja Kuchta oraz Anastasiya Valkevich.
Zagraniczny zaciąg i stawianie na doświadczenie
– Litwin Giedrius Gužys został trenerem kadry seniorów ILCA 7. Jest związany z klasą ILCA od trzech dekad. Na igrzyskach olimpijskich w Sydney (2000) i Atenach (2004) reprezentował Litwę na Laserze, a od 2006 roku jest trenerem tej klasy. Pracował w międzynarodowej firmie „Sail Coach”, następnie prowadził kadrę juniorów, a później seniorek dla Tureckiej Federacji Żeglarskiej. Współpracował z Czechami i najlepszą zawodniczką ILCA 6 z Rosji. Był również przez 5 lat trenerem kadry seniorów ILCA 7 na Litwie. W tym czasie równolegle współpracował już z juniorami ILCA 6 w Polsce. Skład reprezentacji Polski seniorów w klasie ILCA 7 tworzą olimpijczyk z Paryża Michał Krasodomski oraz Filip Jarosiewicz i Filip Olszewski.
– Adam Paszek został nowym trenerem kadry narodowej juniorów klasy 420. Przejął obowiązki Marcina Mickiewicza, a nową funkcję będzie łączył z treningami klubowymi w klasie Optimist. Paszek jest związany z żeglarstwem od wielu lat jako zawodnik klasy 420 i 470, a później przez wiele lat trener zawodników klasy Optimist w klubie KS AZS AWFiS Gdańsk. Pod jego opieką sukcesy odnosiła utalentowana żeglarka Ewa Lewandowska, która wywalczyła m.in. brązowy medal mistrzostw Europy.
Juniorską kadrę Polski w klasie 420 tworzą: Emilia Paszek, Alicja Kurpiewska, Hanna Gębicka, Marta Piotrowska, Klara Piotrowska (wszystkie KS AWFiS Gdańsk), January Szczukowski (CHKŻ Chojnice), Mikołaj Głąb, Mateusz Budzisz (Nauticus Olsztyn), Maciej Szawkowski (BAZA Mrągowo), Marta Juńczyk (Nauticus), Maja Harasimowicz-Krysztofiak (KSW Baltic Dziwnów), Antonina Czwojdrak (JKW Poznań), Filip Nosol (CHKŻ Chojnice), Filip Marjański (AWFiS Gdańsk), Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupowa Regatowa) i Igor Murach (BAZA Mrągowo).