< Powrót
18
października 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
BSCN
Uczestnicy spotkania BSCN w 2016 roku.

Spotkanie bałtyckich żeglarzy

Od 19 do 21 października w siedzibie Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich trwać będzie konferencja przedstawicieli Baltic Sea Cruising Network. Wydarzenie organizowane jest po raz dwunasty, a do Polski uczestnicy konferencji przyjeżdżają po raz pierwszy.

BSCN to stowarzyszenie organizacji żeglarskich z krajów nadbałtyckich, którego celem jest wymiana informacji na temat bieżących problemów związanych z żeglugą po Bałtyku. Poza przedstawicielami takich nadbałtyckich państw jak Polska czy Szwecja, w spotkaniach uczestniczą też reprezentanci Wielkiej Brytanii i Norwegii. Mimo że nie są związani bezpośrednio z Bałtykiem, brytyjscy i norwescy żeglarze często pływają po naszym morzu, współpracują z nadbałtyckimi klubami i są zainteresowani, co dzieje się na tym akwenie.

– Głównym celem dorocznych zjazdów jest uczynienie żeglugi po Bałtyku jak najbezpieczniejszą – wyjaśnia Leopold Naskręt z zarządu PoZŻ. – BSCN nie ma ściśle wyodrębnionej struktury administracyjnej. To raczej formuła spotkań żeglarzy z kilku krajów, którzy dyskutują o bieżących, często bardzo szczegółowych problemach. Ewentualne wnioski przekazywane są później organizacjom żeglarskim w poszczególnych krajach.

W tym roku w gdańskich Górkach Zachodnich spotkają się przedstawiciele Łotwy, Szwecji, Niemiec, Finlandii, Estonii, Łotwy, Norwegii, Wielkiej Brytanii i oczywiście Polski. Gospodarzem konferencji będzie Pomorski Związek Żeglarski, przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ