
Spotkanie muzealników nad Jeziorem Charzykowskim
W dniach 12-13 maja w Chojnickim Klubie Żeglarskim odbędzie się XIII Konferencja Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. Muzealnicy z całej Polski będą dyskutowali m.in. o historii żeglarstwa i ochronie dziedzictwa kulturowego polskich jezior. Do końca stycznia składać można propozycje wystąpień.
Organizowana co dwa lata konferencja jest najważniejszym w Polsce spotkaniem muzealników, edukatorów, działaczy społecznych i miłośników historii zajmujących się promocją, ochroną i badaniem dziedzictwa wodnego.
Chojnice są kolebką polskiego żeglarstwa, które od początku lat 20. XX wieku rozwijało się nad Jeziorem Charzykowskim. Z uwagi na to organizatorzy szczególny nacisk położą na dzieje żeglarstwa oraz ochronę dziedzictwa jezior. W organizację konferencji włączył się Chojnicki Klub Żeglarski, w którego siedzibie odbędą się obrady.
– Charzykowy i Chojnice znane są z bardzo długiej tradycji żeglarskiej – w końcu tu powstał pierwszy klub żeglarski w Polsce – opowiada Krzysztof Pestka, komandor Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. – Stąd propozycja, żeby nad jeziorem Charzykowskim gościć konferencję. Podczas pierwszego dnia obrad uroczyście otworzymy sezon żeglarski, drugiego chcemy zaprosić uczestników na żagle, pokazać jezioro i okolicę.
W ubiegłych latach muzealnicy dyskutowali m.in. o reliktach średniowiecznego portu w Pucku, ochronie rybackich tradycji na Pomorzu Zachodnim czy edukacji historycznej prowadzonej przez Pomorski Związek Żeglarski.
Organizatorem XIII edycji konferencji jest Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku i Chojnickim Klubem Żeglarskim.
Zgłoszenia udziału oraz propozycje wystąpień wraz ze streszczeniem do 1 strony tekstu (referaty do 20 minut, komunikaty do 10 minut) można nadsyłać w terminie do 31 stycznia 2016 r.