< Powrót
3
marca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Ilustracja:
Adelina Sandecka
Galeon czy galion

Sprawdźcie, ile wiecie o żeglarstwie!

Kto zdobywa Trofeum Juliusza Verne? Jaki jest największy żaglowiec na świecie? Ile latarni morskich jest czynnych na polskim wybrzeżu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce „Galeon czy galion? 150 quizów i zagadek o morzu i żeglarstwie”.

Choć w dzisiejszych czasach quizy zyskują popularność głównie w internecie, to „Galeon czy galion? 150 quizów i zagadek o morzu i żeglarstwie” udowadnia, że mogą być co najmniej równie atrakcyjne w wydaniu książkowym. Autorowi, Krzysztofowi Siemieńskiemu – żeglarzowi i dziennikarzowi, który związany był m.in. z miesięcznikami „Żagle” i „Rejs”, udało się stworzyć pozycję, która w lekkiej formie przypomina to, co każdy żeglarz wiedzieć powinien.

Galeon czy galionW „Galeonie czy galionie?” znajdziemy 150 pytań podzielonych na 15 kategorii, obejmujących różne żeglarskie zagadnienia – m.in. regaty, nawigację, ceremoniał morski czy sport olimpijski. Zagadki są urozmaicone – część dotyczy wydarzeń historycznych, część współczesnych, niektóre ściśle związane są z Polską, a inne ze światowymi imprezami.

Największa wartość książki leży jednak nie w pytaniach, lecz w odpowiedziach. Autor nie ograniczył się bowiem do prostego wskazania prawidłowych, lecz w większości przypadków poświęcił im dokładny opis. Dzięki temu czytelnik dowiaduje się nie tylko, że to Zygfryd „Zyga” Perlicki dowodził „Kapitanem” w zwycięskich regatach Kieler Woche w 1957 roku, ale poznaje również sylwetkę tego słynnego żeglarza. Uzupełnieniem publikacji jest bibliografia przeznaczona dla dociekliwych czytelników.

Krzysztof Siemieński, „Galeon czy galion? 150 quizów i zagadek o morzu i żeglarstwie”, Wydawnictwo Nautica, Warszawa 2020.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ