września 2018
mat. prasowe
Old Boys Regatta

Stanisław Sawko zwycięzcą I Old Boys Regatta Złota Góra 2018

W dniach 1 i 2 września w Złotej Górze koło Kartuz odbyły się I Old Boys Regatta Złota Góra 2018. Warunkiem uczestnictwa było ukończone 45 lat. Górnej granicy wieku nie było. Rywalizacja odbywała się na klasie Optimist.

Organizatorem regat był UKŻ Lamelka i Kartuskie Centrum Kultury. Impreza została objęta patronatem Ocean Sails Violetty i Stanisława Sawko, burmistrza Kartuz oraz prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Do regat ostatecznie zgłosiło się trzynastu zawodników, w tym jedna osoba z Francji. Po odprawie nastąpiło losowanie łodzi regatowych. Uczestnicy startowali na Optimistach udostępnionych przez zawodników UKŻ Lamelka.

O wynikach decydowały jedynie umiejętności. Nie było elektroniki, ani urządzeń poprawiających osiągi łódek czy napędów pomocniczych. Każdy o własnych siłach musiał walczyć o punkty. Pogoda byłą słoneczna, wiał słaby wiatr. Największy problem stwarzało zajęcia odpowiedniej pozycji w jachcie. Bywało, że gabaryty załogi były zbliżone do wymiarów łódki. Niektórzy twierdzili, że za dawnych czasów łódki były większe.

Nad organizacją i przebiegiem regat  czuwała komandor klubu Hanna Kajeta oraz komisja sędziowska w składzie: Anna Piasecka i Marta Skrzypkowska. Bezpieczeństwo uczestników zapewniały łodzie  strażaków OSP z Dzierżążna.

Pomimo towarzyskiego charakteru imprezy, regaty zostały przeprowadzone z zachowaniem wszelkich zasad i procedur określonych Przepisami Regatowymi Żeglarstwa WS, wydanymi przez Polski Związek Żeglarski i instrukcją żeglugi.

Rywalizacja na trasie była zacięta, od pierwszego do ostatniego miejsca na mecie, z zasadami fair play. Nie było żadnych protestów. Zawodnicy, którym przydarzyły się jakieś przewinienia, sami, niezwłocznie i bez wezwania wykonywali karne kółka.

Zwycięzcą został Stanisław Sawko z 10 pkt, drugie miejsce zajął Leszek Dubiela, a trzeci był Teofil Kaczmarek. Organizatorzy dodatkowo ufundowali nagrodę dla najlepszej żeglarki  – Aleksandry Ptak, która zajęła szóste miejsce. I zapraszają za rok.

A już wkrótce,  22-23 września, na jeziorze Bordno Wielkie w Złotej odbędą się XII Mistrzostwa Kartuz. Będzie to ostatnia w sezonie impreza klasyfikowaną w IV Żeglarskim Pucharze Kaszub. Dzieci i młodzież będą startowały w klasach Optimist i Cadet. Starsi mogą rywalizować w klasach amatorskich: Omega i Open. Szczegóły na stronie Centrum Kultury.