< Powrót
26
czerwca 2015
Tekst:
opr. dol
Zdjęcie:
Mateusz War / Wikipedia

„Stary” dotarł do Narwiku

Spotkanie z konsulem honorowym Rzeczpospolitej Polskiej i burmistrzem Narwiku, złożenie kwiatów na polskim cmentarzu wojennym oraz zabranie ziemi z pola bitwy o ten norweski port – to główne punkty programu podczas rejsu „Starego” w ramach wyprawy „Narwik 2015”.

24 czerwca „Stary” osiągnął port, który jest najważniejszym celem wyprawy. Ponad czterdziestoosobową załogę stanowi przede wszystkim szczecińska młodzież, a trasa rejsu wiedzie aż na Spitsbergen. Postój w Narwiku ma szczególne znaczenie, ponieważ w tym roku mija 75. rocznica walk o miasto i zatonięcia w jego pobliżu ORP „Grom”. W porcie walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. Młodzi ludzie chcą uczcić pamięć polskich żołnierzy poległych w walce i marynarzy z „Gromu”. Rejs jest też okazją do upamiętnienia historycznych wypraw „Zewu Morza” i „Mariusza Zaruskiego” za koło podbiegunowe w 1957 roku. Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Żeglarskie Szczecin.

Ziemia zabrana z pola walki o Narwik złożona zostanie w urnie, którą młodzi żeglarze przekażą do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. Z Narwiku „Stary” pożegluje do przylądka Nordkapp, potem dotrze do Wyspy Niedźwiedziej, as tamtąd popłynie na Spistbergen. Wyprawa zakończy się 9 sierpnia w Szczecinie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ