< Powrót
18
czerwca 2019
Tekst:
NMM
Ilustracja:
NMM
Statek z plakatu w Helu

Statek z plakatu – wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca w Muzeum Rybołówstwa w Helu Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zaprasza na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL. Takich, które promowały przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze.

Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70. ubiegłego wieku.

Polska Szkoła Plakatu to niezwykle ważne zjawisko w sztuce XX wieku. Plakaty tej epoki cechuje charakterystyczna paleta barw, wyraziste kontury i uproszczone formy. Ponadczasowa, uniwersalna forma projektów z lat 60. i 70., przemawia także do współczesnego odbiorcy. W efekcie potwierdzając rangę tej dziedziny sztuki użytkowej.

– Już 28 czerwca zaprezentujemy gościom naszego helskiego oddziału projekty jednych z najznamienitszych przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, m.in. Karola Śliwki, Zbigniewa Leona Kai i Jerzego Kołacza – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w  Gdańsku. – Plakaty z wizerunkiem transatlantyku „Batory” są wspomnieniem świetności Polskich Linii Oceanicznych, a cykl plakatów upamiętniających „Dni Morza”, podkreśla urok wakacji nad polskim morzem.

Chcąc zbliżyć się do klimatu czasów, w których Polska Szkoła Plakatu rozwijała się najpełniej, piątkowy wernisaż wystawy „Statek z plakatu” połączony będzie z piknikiem muzealnym dla mieszkańców Helu oraz turystów.

Podczas pikniku „Na Helu w PRL-u” będzie można tworzyć kolaże z plakatów , a także okolicznościowe przypinki. Ochotnicy spróbują swych sił w pracy z prasą drukarską i podczas warsztatów street artu. Na festynie nie zabraknie waty na patyku, będzie talon na balon, a do picia woda z saturatora…

Wstęp na festyn jest bezpłatny. Wystawa „Statek z plakatu” będzie otwarta od 28 czerwca do 1 września.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ