< Powrót
6
lipca 2019
Tekst:
Rafał Czepułkowski
Zdjęcie:
Rafał Czepułkowski - FotoSurf

Steve Allen mistrzem świata

Rehasport Mistrzostwa Świata Formula Windsurfing Foil w Pucku przeszły dzisiaj 6 lipca do historii na trwale zapisując się w pamięci wszystkich uczestników. W czasie tego czempionatu odbyło się aż 21 wyścigów w bardzo wymagających warunkach, z wiatrem wiejącym przez cały tydzień z siłą 5-8 Beauforta.

Po dwóch dniach regat było wiadomo, że stawka jest bardzo wyrównana i nie ma murowanych faworytów do tytułu Mistrza Świata. Praktycznie każdy wyścig miał znaczenie, a kolejność liderów klasyfikacji generalnej zmieniała się wielokrotnie.

Choć na stracie regat stanęło sporo utytułowanych zawodników ze świata, którzy na co dzień ścigają się wśród zawodowców PWA, to doskonale żeglowali Polacy. Bardzo blisko końcowego sukcesu był Maciej Rutkowski, czterokrotnie mijając linię mety na pierwszym miejscu.

Walkę o złoty medal przegrał z Stevem Allenem, różnicą zaledwie jednego punktu. Australijczyk żeglował na tych regatach najrówniej, był bardzo skoncentrowany i aż sześciokrotnie wygrywał wyścigi. To był wspaniały pojedynek, dający dużo emocji kibicom windsurfingowym na świecie.

Równie zacięta walka toczyła się o brązowy medal, a szansę jego zdobycia mieli: Przemysław Miarczyński, Wojtek Brzozowski, Szwajcar Elia Kolombo, Francuz Alecandre Cousin i Izraelczyk Arnon Dagan. Ten ostatni w przedostatnim dniu wyścigów miał poważną awarię sprzętu, stracił sporo punktów i przestał się liczyć w walce o podium.

Trzy słabsze wyścigi miał tego dnia bardzo doświadczony Cousin, również tracąc kontakt punktowy z liderami. Wykorzystali to Polacy, zajmując w końcówce regat wysokie miejsca. Ostatecznie brązowy medal Rehasport Mistrzostw Świata Formula Windsurfing Foil w Pucku zdobył Wojciech Brzozowski, wyprzedzając nieznacznie medalistę olimpijskiego z Londynu Przemysława Miarczyńskiego.

W Pucku, oprócz open, rywalizowano również w innych kategoriach, tytuły otrzymali: Kobiety – Marina Alabau, Senior – Maciek Rutkowski, Junior – Michał Polak, Master – Steve Allen, Grand Maser – Stefan Voxby.

Wyniki TOP-10:

1 AUS-0 – Steve Allen 39.0 pkt.

2 POL-23 – Maciej Rutkowski 40.0

3 POL-10 – Wojtek Brzozowski 46.0

4 POL-126 – Przemysław Miarczyński 51.0

5 SUI-63 – Elia Colombo 54.0

6 FRA-752 – Alecandre Cousin 58.0

7 ISR-1 – Arnon Dagan 85.0

8 POL-1111 – Bartłomiej Kwiek 130.0

9 POL-182 – Paweł Tarnowski 146.0

10 POL-82 – Piotr Myszka 156.0

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu, Formula Windsurfing, International Windsurfing Association.

Partnerzy: Miasto Puck, MOKSiR.

Patron Honorowy: Polski Związek Żeglarski.

Sponsorzy: Rehasport Clinic, Allcon, Konsal, Amica, Brzoziewska Kędziora, Wyższe Szkoły Bankowe, Symbio Media Group, Kowo Udvikling, Simple Media, Easy Surf Shop, Pit Bull.

Patroni medialni: Żagle, Wiatr, Wślizgu, Jachting, żeglarski.info, wyborcza.pl, Chilli Zet.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ