< Powrót
9
stycznia 2024
Tekst:
Julia Groth
Zdjęcie:
STS „Pogoria”

STS „Pogoria”: To będzie sezon pełen emocji!

Szkolenia na Morzu Śródziemnym, powrót na Zatokę Gdańską i udział w regatach The Tall Ships Races. Rok 2024 na STS „Pogoria” zapowiada się naprawdę ekscytująco.

Tygodniowe rejsy szkoleniowe

STS „Pogoria” to przede wszystkim jednostka szkoleniowa. Akwen Morza Śródziemnego, na którym obecnie operuje, pozwala na organizację tygodniowych rejsów, podczas których załoga dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami z młodzieżą i dorosłymi, ucząc ich sztuki żeglowania oraz pracy w zespole, niezależnie od warunków pogodowych. Chcąc jednak rozwijać się na wielu płaszczyznach rok 2023 będzie różnił się od poprzednich.

Powrót na Zatokę Gdańską

W drugiej połowie kwietnia żaglowiec zaczyna serię rejsów „przelotowych”, mających na celu dopłynięcie do Gdyni na początku czerwca. Celem podróży jest nie tylko dostanie się na polskie wody, ale także danie możliwości uczestnictwa w rejsach z wolnego naboru, gdzie każda chętna osoba ma możliwość zapisania się na szkolenie. Aby wziąć udział w wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie żaglowca.

Postój w Gdyni

Po powrocie z Morza Śródziemnego STS „Pogoria” zagości w Gdyni. W dniach 14-23 czerwca miłośnicy żeglarstwa będą mieli okazję podziwiać jednostkę z bliska, ponieważ portem w tym okresie będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Ten przystanek ma również strategiczne znaczenie, mianowicie przygotowanie STS „Pogorii” do kolejnej fazy sezonu 2024.

The Tall Ships Races 2024

23 czerwca żaglowiec weźmie udział w VIII Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, a następnie wyruszy na The Tall Ships Races 2024, startujące 27 czerwca w Kłajpedzie i trwające do 5 sierpnia z finałem w Szczecinie. Wydarzenie powróci na wody Morza Bałtyckiego po raz pierwszy od 2017 roku i obejmie trzy wyścigi i dwa etapy Cruise-in-Company, z udziałem portów gospodarzy z Litwy, Finlandii, Estonii, Wysp Alandzkich i Polski.

Same regaty, gromadzące żaglowce z całego świata, stanowią doskonałą okazję do pokazania się na międzynarodowej scenie żeglarskiej. Załoga STS „Pogoria” przygotowuje się do ścigania z innymi jednostkami, prezentując zarówno umiejętności żeglarskie, jak i piękno samego żaglowca.

Powrót na Morze Śródziemne

Po zakończeniu regat w Szczecinie, jednostka rozpocznie tygodniowy rejs w kierunku Gdyni, skąd 12 sierpnia wyruszy w trasę powrotną na Morze Śródziemne. Podczas trwających prawie dwa miesiące „przelotówek” szkolenie przejdzie 5 grup młodzieży i dorosłych, tak by 5 października wrócić do cyklów tygodniowych rejsów, które będą prowadzone do końca roku.

I jeszcze więcej…

Rok 2024 na pokładzie STS „Pogoria” obiecuje nie tylko emocjonujące regaty i rejsy szkoleniowe, ale także uczestnictwo w obchodach 100-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. To nie tylko okazja do rywalizacji na morzu, ale także do budowania mostów między pokoleniami żeglarzy i kształtowania przyszłości. Dla wszystkich miłośników żeglowania, będzie to rok, który na pewno pozostanie w pamięci.

STS „Pogoria” to pierwszy żaglowiec w historii całkowicie zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Służy morskiemu wychowaniu młodzieży od 1980 r. Od dwóch lat jego armatorem jest Pomorski Związek Żeglarski. W tym czasie jednostka odbyła blisko 100 rejsów po Morzu Śródziemnym z niemal 4 tys. osób z całej Europy na pokładzie.

Co myślisz o tym artykule?
+1
11
+1
3
+1
4
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ