< Powrót
14
czerwca 2024
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pogoria
STS „Pogoria” zbliżająca się do Gdyni.

STS „Pogoria” wróciła do domu

Po 816 dniach spędzonych w rejsach, w czwartek 13 czerwca do macierzystego portu w Marinie Yacht Park w Gdyni powrócił żaglowiec STS „Pogoria”.

Ponad dwa lata minęły, od kiedy jeden z najbardziej zasłużonych polskich żaglowców wyruszył z Gdyni, żeby prowadzić działalność szkoleniową. Od 20 marca 2022 roku, kiedy „Pogoria” wypłynęła z Mariny Yacht Park, odbyło się ponad 100 rejsów, w których wzięło udział około pięciu tysięcy osób, głównie młodych. Stacjonujący na Morzu Śródziemnym żaglowiec brał również udział m.in. w międzynarodowym zlocie żeglarskim Sikorski Memorial Rally 2023 na Gibraltarze, żeby uhonorować pamięć Władysława Sikorskiego, generała, premiera Rządu Polskiego na Uchodźstwie oraz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

– Dla Pomorskiego Związku Żeglarskiego jako armatora był to okres, w którym po odnowieniu klasy „Pogoria” poszła na ponad dwa lata w morze, odbywając intensywnie kursy szkoleniowe na Morzu Śródziemnym – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Zależało nam na tym, żeby załogi – zarówno młodzieży, jak i osób dorosłych – spędziły dobrze tydzień rejsu, nauczyły się sporo o żeglarstwie, jednocześnie poznając porty, do których żaglowiec zawijał.

Po tak intensywnym czasie nadszedł czas na powrót do domu. W kwietniu żaglowiec wyruszył z Genui, a dzisiaj, w czwartek 13 czerwca, o godzinie 18, zacumował w macierzystej gdyńskiej Marinie Yacht Park. Dwa lata temu Gdynia żegnała „Pogorię” gęstą mgłą, a teraz przywitała ulewnym deszczem. Mimo to na powitanie przyszło sporo osób, a atmosfera była radosna.

Podczas pobytu w Gdyni „Pogoria” m.in. wystartuje w VIII Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej, która w sobotę 22 czerwca przepłynie z Gdańska do Gdyni. Z kolei 23 czerwca w Marinie Yacht Park w godzinach 11-13 będzie można obejrzeć wystawę pamiątek z żaglowca Pogozeum. Przygotował ją Damian Fudała, który od 2012 roku pływa na „Pogorii” i zbiera związane z nią eksponaty. Szczegółowe informacje.

Następnego dnia „Pogoria” wyruszy do Kłajpedy na start The Tall Ships Races. Trasa tych prestiżowych regat biegnie z tego litewskiego miasta do Helsinek, następnie do Tallinna, Turku, Mariehamn i Szczecina.

– Będzie to intensywny czas, ponieważ The Tall Ship Races to z jednej strony jest bardzo przyjacielska i pozytywna impreza, ale z drugiej to normalne regaty, w których jest adrenalina i rywalizacja – dodaje Witkowski. – Na pewno każda załoga na „Pogorii” będzie starała się pokazać swój kunszt, pod kierunkiem doświadczonych kapitanów, żeby nawiązać do chlubnych startów żaglowca w tych regatach.

W poniedziałek 24 czerwca o godzinie 11 odbędzie się pożegnanie żaglowca przed The Tall Ships Races połączone z konferencją prasową. STS „Pogoria” wróci do Gdyni po regatach 10 sierpnia, a 12 sierpnia popłynie na Morze Śródziemne.

Strona STS „Pogoria”

Profil STS „Pogoria” na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
0
+1
2
+1
3
+1
0
+1
1
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ