< Powrót
30
lipca 2018
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Ilustracja:
mat. prasowe
Polska Bandera

W stulecie odzyskania niepodległości: Rusza Polska Bandera 2018!

Prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera zaprasza środowisko wodniackie do włączenia się we wspólne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do Programu Polska Bandera 2018.

– W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – podkreśla prezes PZŻ Tomasz Chamera. – To niewątpliwie wspaniała okazja do pokazania żeglarstwa jako formy aktywności o charakterze patriotycznym i edukacyjnym. Niepodległość narodu jest naszym dobrem, które stanowi inspirację do wspólnej celebracji, a tak wyjątkowe okoliczności mogą i powinny łączyć wszystkich Polaków.  Z potrzeby integracji społeczeństwa, a szczególnie środowiska wodniackiego, zachęcam do aktywnego uczestniczenia w programie Polska Bandera, co może oznaczać zarówno okazję do wspólnego świętowania, jak i formę twórczej ekspresji.

Wątkiem przewodnim programu jest konkurs, aktywizujący zarówno na wodzie, jak i na brzegu. Uczestników konkursu oceniać będzie kapituła pod przewodnictwem prezesa PZŻ, a laureaci zostaną wyróżnieni podczas Gali Polskiego Związku Żeglarskiego.

Konkurs podzielny został na cztery kategorie: zdjęcie z Polską Banderą, zdjęcie z lotu ptaka z Polską Banderą, film lub animacja komputerowa z Polską Banderą i obraz lub rysunek z Polską Banderą. Prace nadsyłać można od  1 do 31 sierpnia.

Regulamin programu i konkursu

– Środowisko żeglarskie pragnie włączyć się aktywnie w wyjątkowe święto, podkreślając tym samym swój patriotyzm – mówi Tadeusz Gospodarczyk, członek Zarządu PZŻ i współpomysłodawca projektu. – Wartości, które jednoczą naród, mogą również jednoczyć żeglarzy, marynarzy, motorowodniaków, wioślarzy, kajakarzy i wszystkich wodniaków, którym szczególne bliskie są wartości patriotyczne, podobnie jak bliska jest Polska Bandera powiewająca dumnie na topie masztów, gaflach czy na flagsztoku, za rufą jachtów, lub dla odmiany na brzegu, podniesiona na maszcie flagowym polskich portów jachtowych i przystani, gdzie majestatycznie dodaje honoru i godności.

W ramach Polskiej Bandery 2018 została przewidziana kampania w mediach społecznościowych zachęcająca do korzystania z narzędzi promocyjnych, takich jak ramki, czy filtry zdjęć, które mają nie tylko zachęcić do włączenia się w akcję, ale również wpłynąć na jej zasięg i pozytywny odbiór.

Na środę, 15 sierpnia, na godzinę 12, planowana jest wodniacka „masa krytyczna” na wodach morskich i śródlądowych, mająca na celu aktywne, spontaniczne włączenie się w obchody całego środowiska wodniackiego i twórcze, godne eksponowanie symboli narodowych. Oraz utrwalanie tego wydarzenia na zdjęciach.

– Polska Bandera jest tzw. wspólnym mianownikiem dla żeglarstwa oraz symboliki wątków niepodległościowych i patriotycznych – wyjaśnia Maciej Szafran, koordynator projektu. – Program Polska Bandera zakłada aktywizację środowiska wodniackiego.  Prezes Tomasza Chamery zaprasza wszystkich pasjonatów sportów wodnych nie tylko do wspólnego świętowania obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również do integracji na wodzie oraz włączenia się w zabawę konkursową. Zapraszamy wszystkich chętnych, a szczególnie dzieci i młodzież oraz patrząc szerzej – Polki i Polaków mieszkających lub żeglujących za granicą, co pomoże nam stworzyć żeglarską mapę aktywności wodniackich pod polską banderą. Co ważne i zasługuje na uwagę, program Polska Bandera rozpoczyna cykl corocznych akcji organizowanych przez Polski Związek Żeglarski, mających na celu aktywizację i integrację pasjonatów sportów wodnych, zjednoczonych pod wspólną ideą i motywem przewodnim, który będzie podporządkowany nadrzędnemu celowi.

Organizatorem Programu Polska Bandera jest Polski Związek Żeglarski, a partnerem przedsięwzięcia Pomorski Związek Żeglarski. Patronami medialnymi są Trójka Polskie Radio, Żeglarski.info, magazyn „Żagle” i zagle.com.pl.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Programu Polska Bandera.

Aktualności do śledzenia na stronie Polskiego Związku Żeglarskiego oraz na Facebooku PZŻ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ