< Powrót
3
stycznia 2016
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Facebook ISAF Youth Worlds
Julia Szmit (od lewej) i Hanna Dzik zadowolone ze zwycięstwa.

Sukces Polek na Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF!

Dzisiaj, 3 stycznia, na wyspie Langkawi w Malezji, zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów ISAF. Polska zdobyła złoto w klasie 420 i brąz w klasie Laser Radial.

Dla polskiej reprezentacji od samego początku wszystko pachniało sukcesem. Najpierw pochlebne opinie organizatorów o naszych zawodnikach, później udane wyścigi próbne, aż w końcu dobre rezultaty.

– Dziś był Practice Race – relacjonował jeszcze przed regatami, trener klasy 29er, Daniel Dołęga. – Wszyscy zawodnicy meldowali się w pierwszej dziesiątce, a większość w pierwszej trójce .

Nasze złote medalistki w klasie 420, Julia Szmit (MBSW/UKŻR Giżycko) i Hanna Dzik (YKP Gdynia) od początku regat trzymały się z przodu stawki. Na pozycję liderek wskoczyły dopiero po przedostatnim dniu regat.

Do ostatniego wyścigu zawodów przystąpiły z dwupunktową przewagą nad drugimi w klasyfikacji Australijkami. Być może słabszy wiatr lub stres spowodowały, że obie załogi na mecie zanotowały najsłabsze (odrzucone) wyniki w całych regatach.

Liczyły się poprzednie najgorsze wyścigi obu załóg, różniące się jednym miejscem na korzyść reprezentantek Australii. Dwupunktowa przewaga Polek wystarczyła, aby utrzymać prowadzenie i cieszyć się z tytułu mistrzyń świata juniorów ISAF 2015.

Brązowy medal w klasie Laser Radial zdobyła Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice). Polka przez pierwsze dwa dni regat była liderką klasyfikacji generalnej. Trzeciego dnia spadła na drugą pozycję, a czwartego na trzecią. Ostatniego walczyła o utrzymanie pozycji medalowej i udało się.

– Magda ma niewątpliwie talent do żeglowania – ocenia trener kadry narodowej juniorów w klasie Laser Radial Patryk Kuczys-Lutomski. – Szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu. W tym roku Magda zdaje maturę, więc w zeszłym roku żeglowała od kwietnia do września. Październik, listopad i część grudnia poświęciła na naukę i przygotowywała się tylko motorycznie na lądzie. Przed samymi regatami żeglowała tylko podczas zgrupowania w Hongkongu. Akwen mistrzostw słynie raczej ze słabych wiatrów, więc wszystko mogło się zdarzyć. Warunki okazały się dość zróżnicowane, więc sukces tym bardziej cieszy, że rosną nam uniwersalni zawodnicy na wysokim poziomie.

Duże szanse medalowe mieliśmy także w klasie 29er dziewcząt, gdzie Aleksandra Melzacka i Maja Micińska (YKP Gdynia) od początku znajdowały się na czele tabeli wyników. – Obawiałyśmy się silnego wiatru, bo jesteśmy dość lekką załogą, ale w 15 węzłach radzimy sobie już dobrze – mówiły gdynianki po miejscach 1,7 i 1 zdobytych pierwszego dnia zmagań.

Niestety w kolejnych dniach nie udało się uniknąć silniejszych podmuchów i w rezultacie Polki musiały zadowolić się 6 miejscem, co jak ocenia trener zawodniczek Daniel Dołęga jest dobrym rezultatem.

Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się na następujących pozycjach: w klasie 29er: Michał Sawicki/Mikołaj Jaworski (YKP Gdynia) – 19 miejsce, w klasie 420: Grzegorz Olko/Ignacy Jaszczuk (KS Spójnia Warszawa) – 20 miejsce, w klasie Laser Radial: Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoń Szczecin) – 9 miejsce, w klasie RS:X: Mateusz Grochowski (SKŻ Sopot) – 11 miejsce.

Strona regat http://www.isafyouthworlds.com/home.php

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0