< Powrót
20
maja 2016
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Świat oczami Elżbiety Dzikowskiej

Choć znana jest jako podróżniczka, dziennikarka i pisarka, Elżbieta Dzikowska ma w swoim życiorysie także sporo epizodów żeglarskich. Morską przygodę rozpoczęła wspólnie z mężem Tonym Halikiem. Dziś kultywuje jego pamięć i aktywnie uczestniczy w ważnych dla pomorskiego środowiska żeglarskiego wydarzeniach.

W sobotę 14 maja, w Gdyni odbyło się otwarcie Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego, a dzień później w Pucku VIII Regaty o Memoriał Tony’ego Halika. W obu tych wydarzeniach, organizowanych przez Pomorski Związek Żeglarski, brała udział Elżbieta Dzikowska, która patronowała puckim regatom i rozdawała nagrody.

– Mam obowiązki wobec mojego męża, więc uczestniczę we wszystkich wydarzeniach podtrzymujących pamięć o nim – mówi Elżbieta Dzikowska. – Tony uwielbiał żagle, także zimą, na bojerach. Zawsze chciał, żebym mu towarzyszyła. Dla niego im gorzej, tym lepiej – im większy sztorm, tym bardziej chciał pływać. W sumie żeglowaliśmy dwadzieścia lat – głównie po Morzu Śródziemnym i Bałtyku.

Uczestnicy weekendowych uroczystości mieli możliwość otrzymania trzech książek Dzikowskiej, opisujące wędrówki po Polsce i Ameryce Południowej, z których część odbywała z mężem – słynnym podróżnikiem i dziennikarzem Tonym Halikiem. Są w nich oczywiście również wątki żeglarskie – jak rejs na jachcie „Halikówka” dookoła Kuby.

Książki „Polska znana i mniej znana”, „Tam, gdzie byłam – Meksyk, Ameryka Środkowa, Karaiby” i „Tam, gdzie byłam 2 – Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia” można kupić na stronie wydawnictwa „Bernardinum”. Będą one również nagrodami w wydarzeniach organizowanych przez PoZŻ.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ