< Powrót
23
września 2015
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Ilona Miluszewska

Światowy Dzień Morza

W czwartek 24 września w Londynie, w siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), odbędą się główne obchody Światowego Dnia Morza (World Maritime Day). Za trzy lata prawo goszczenia najważniejszego święta morskiego Narodów Zjednoczonych będzie miała Polska.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów są „edukacja morska i szkolenia” (maritime education & training). Krajowe obchody odbyły się wczoraj, 22 września 2015 r. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Szczecinie oraz portach morskich.

Za rok światowe obchody będą organizowane w Turcji, w 2017 r. w Panamie, a w 2018 r. w Polsce. Będzie to rok jubileuszu 60-lecia powołania do życia IMO, a także 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przesłanie sekretarza generalnego IMO, Koji Sekimizu, do ludzi morza

IMO  powstała 17 marca 1959 r. Jej członkami jest 171 państw, trzy państwa posiadają status członków stowarzyszonych.  Jest organizacją wyspecjalizowaną Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, w szczególności bezpieczeństwem morskim oraz zapobieganiem zanieczyszczaniu morza przez statki.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ