< Powrót
14
sierpnia 2015
Tekst:
IM
Zdjęcie:
Ilona Miluszewska
Latarnia morska w Gąskach.

Święto latarni morskich

Jest ich na polskim wybrzeżu kilkanaście – w Świnoujściu, Kikucie, Niechorzu, Kołobrzegu, Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce, Czołpinie, Stilo, Rozewiu, Jastarni, Helu, Sopocie, Gdańsku, Krynicy Morskiej… Jutro – 15 sierpnia – mają swoje święto i zapraszają do wspólnej zabawy.

Najstarsza na świecie powstała na wyspie Faros w latach 300-285 p.n.e. Choć nie przetrwała, pamięć o niej jest żywa – latarnia morska to po francusku:  phare, po włosku: faro, a po grecku: faros.

Latanie morskie służyły ludziom morza w lokalizowaniu brzegu morskiego. Dzisiaj już nie pracują, ale są warte odwiedzania – po pierwsze by poznać czemu służyły, po drugie – dla widoków, które roztaczają się z ich szczytów.

Gospodarzem tegorocznego święta jest latarnia morska w Ustce. W sobotę o godz. 17 w jej pobliżu odbędą się m.in. konkursy plastyczny i marynistyczny, nauka rzemiosła garncarskiego, występ usteckiej orkiestry dętej oraz okolicznościowa poczta latarnika.

Odsłonięta zostanie także tablica z nadaniem nazwy „Skwer Latarnika” oraz poleru cumowniczego „Ludziom Morza”. Od godziny 20 organizatorzy – Urząd Morski w Słupsku oraz Stowarzyszenie LATARNIK we współpracy z Domem Kultury w Ustce i słupskim oddziałem Ligi Morskiej i Rzecznej – zapraszają na V Noc Latarń Morskich.

W tym czasie udostępnione do zwiedzania będą latarnie morskie w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu i Ustce. Wstęp wolny.

Z kolei w niedzielę, 16 sierpnia w godz. 11-16 odbędzie się festyn przy latarni morskiej w Gdańsku Nowym Porcie. Będą opowieści gdańskiego latarnika, muzyka na żywo, konkursy, kiermasz… Organizatorzy zapraszają dzieci i dorosłych. Będzie się działo.

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ