< Powrót
20
czerwca 2015
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Neptun przejmuje władanie w Gdyni.

Święto Morza rozpoczęte!

Salutem z okrętu-muzeum „Błyskawica” rozpoczęte zostało dzisiaj, 20 czerwca w Gdyni Święto Morza. Impreza potrwa do 28 czerwca.

Uroczystość oficjalnego rozpoczęcia Święta Morza odbyła się w samo południe na okręcie-muzeum „Błyskawica”. Jak co roku poczet Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej podniósł na masz flagę imprezy. Jak co roku też wysłuchać można było wystąpień zaproszonych gości, wśród których tym razem była również podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju odpowiedzialna za gospodarkę morską Dorota Pyć.

„Błyskawica” oddała jedenaście salutów, co z entuzjazmem przyjęte zostało przez tłum mieszkańców miasta i turystów przybyłych na uroczystość. Potem Joanna Zielińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gdyni, oddała klucz do miasta Neptunowi i jego kolorowemu orszakowi, którego rolę odegrała młodzież z X LO w Gdyni. 

Następnie zaproszeni goście udali się w morze statkami Urzędu Morskiego w Gdyni, którym asystowały jachty. Na wodach Zatoki Gdańskiej złożono wieniec upamiętniający tych co odeszli na wieczną wachtę.

Po powrocie na ląd uczestnicy uroczystości udali się do Alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie, gdzie odsłonili tablicę poświęconą Michałowi Sumińskiemu, znakomitemu żeglarzowi, szerzej znanemu z prowadzenia słynnego niegdyś programu telewizyjnego „Zwierzyniec” (więcej TUTAJ).

Na koniec chętni mogli jeszcze obejrzeć wystawę trofeów polskich żeglarzy znajdującą się w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Rozpoczęte w ten sposób Święto Morza potrwa w Gdyni do 28 czerwca. W jego programie znajduje się 40 imprez o morskim charakterze. Program imprezy znaleźć można na stronie: www.swietomorza.eu

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ