< Powrót
20
maja 2015
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Konferencja na pokładzie „Daru Młodzieży”.

Święto Morza w Gdyni już za miesiąc

Ponad trzydzieści wydarzeń o charakterze morskim znalazło się w programie tegorocznej edycji Święta Morza. Dzisiaj (20 maja) na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” w Gdyni odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca trzecią edycję imprezy.

W spotkaniu z dziennikarzami, które zbiegło się z obchodzonym dzisiaj Europejskim Dniem Morza, wzięli udział przedstawiciele organizatorów Święta Morza i jego uczestników. Zaprezentowali szczegóły wydarzenia, które odbędzie się w Gdyni w dniach 20-28 czerwca.

Inauguracja Święta Morza zaplanowana jest na 20 czerwca na godz. 12 przed okrętem-muzeum „Błyskawica”, który z tej okazji odda salut armatni. Prezydent Gdyni przekaże symbolicznie klucze do miasta Neptunowi, a w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie tablica poświęcona Michałowi Sumińskiemu.

Święto Morza zakończy się 28 czerwca Świętem Marynarki Wojennej. W jego trakcie udostępnione zostaną do zwiedzania okręty 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Jak co roku niewątpliwą atrakcją Święta Morza będzie pokaz działań antyterrorystycznych na morzu z udziałem promu Steny Line, który odbędzie się 26 czerwca. Statek stanie bardzo blisko Mola Południowego, z którego będzie doskonale widoczny.

Obejrzeć można będzie wystawy, m.in. trofeów polskich żeglarzy i Polaków na Hornie. W ramach kolejnej odsłony akcji „Pomorze na morze” będzie można bezpłatne pożeglować po Zatoce Gdańskiej jachtami. Najmłodsi zaś będą mogli skorzystać z symulatora żeglarskiego.

Święto Morza będzie też okazją do zwiedzenia „Daru Młodzieży” i poznania historii statku szkolnego Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”. Na gości czekać będzie też BCT i jeden z promów Steny Line, które otworzą swoje podwoje. Będzie też można skorzystać z „białej soboty” w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. 28 czerwca na swoje atrakcje zaprasza Muzeum Marynarki Wojennej.

W trakcie tegorocznej edycji Święta Morza mocno widoczni będą Kaszubi. Mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mogli skorzystać z Jarmarku Kaszubskiego oraz popływać na tradycyjnych żaglowych łodziach kaszubskich pomerankach. 21 czerwca zaś, Centrum Wychowania Morskiego ZHP zaprasza na Dzień Wagnera, w ramach którego będzie można skorzystać z darmowych rejsów „Zjawą IV”.

Gościem specjalnym Święta Morza 2015 będzie jacht „Empatia Polska”, przygotowany do pływania z niepełnosprawnymi. 22 i 27 czerwca będzie go można zwiedzać.

Wyżej wymienione imprezy to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Święta Morza w Gdyni. Baltic Warriors, gra o Bałtyk, regaty, pokazy ratownicze, Dzień Otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, Cudawianki, Puchar Bombardierów z Wybrzeża, a dla ducha msza w intencji ludzi morza, to kolejne wydarzenia, na które wato zwrócić uwagę.  

Pierwsze Święto Morza w Gdyni w odnowionej formule, odbyło się dwa lata temu. Była to reaktywacja imprezy nawiązującej do przedwojennych tradycji. Więcej o Święcie Morza w Gdyni poczytać można na oficjalnej stronie internetowej imprezy: www.swietomorza.eu. Zdjęcia z wydarzenia obejrzeć można TUTAJ

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ