
Świnoujście ma swój jacht – też „Świnoujście”
Za pieniądze z budżetu obywatelskiego można wyremontować chodnik, albo zorganizować osiedlowy festyn. Można zrealizować dziesiątki innych projektów ułatwiających życie lokalnym społecznościom. Ale można także… kupić jacht.
Tak właśnie zrobili mieszkańcy Świnoujścia, którzy w ubiegłym roku zdecydowali, że ponad pół miliona złotych przeznaczą na zakup pełnomorskiej jednostki, na której żeglarskie szlify zdobywać będą uczniowie tamtejszych szkół. Władze Świnoujścia dzięki inwestycji mogą realizować program edukacji żeglarskiej skierowany do dzieci i młodzieży.
– Projekt zakupu jachtu złożył Jacht Klub Kotwica, który dysponuje wprawdzie swoimi jachtami, ale są to łódki w większości wymagające remontu – mówi rzecznik prezydenta miasta Robert Karelus. – Brakowało w miarę dużej, sprawnej i nowoczesnej jednostki przeznaczonej do szkolenia młodzieży. Przedstawicielom klubu udało się do tego pomysłu przekonać nie tylko władze miasta, ale i mieszkańców, no i jacht kupiliśmy za część funduszy z budżetu obywatelskiego.
Jednostce nadano oczywiście imię „Świnoujście”, a matką chrzestną była Hanna Wiśniewska – współtwórczyni 50-letniej historii żeglarstwa w Świnoujściu. Jest to model Cobra 41, uznawany za rozwojową wersję znanego i bardzo dobrze ocenianego jachtu Delphia 40.3. Cechami jednostki są bezpieczeństwo, manewrowość w każdych warunkach, szybkość i wygoda.
– Jako że Jacht Klub Kotwica jest instytucją prywatną, jachtem zarządza Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu – wyjaśnia rzecznik. – „Świnoujście” pomieści na pokładzie dziesięcioro uczniów, dwoje opiekunów i załogę, zatem liczymy na to, że w ciągu roku kilkuset młodych ludzi będzie miało okazję wypłynąć w morze. Zresztą rejsy odbywają się już teraz. Na razie głównie po Zalewie Szczecińskim, ale już planujemy dłuższą wyprawę na Bornholm. To z pewnością będzie dla młodych ludzi naprawdę duże przeżycie i prawdziwa morska przygoda.
Zakup jachtu to niejedyna morska inwestycja w Świnoujściu. 14 czerwca został otwarty Szkolny Ośrodek Żeglarski w Przytorzu-Łunowie. Oprócz umocnionego nabrzeża i budynku dydaktycznego z częścią sanitarną, jest tam hangar do przechowywania łodzi, powstała również pełna infrastruktura dojazdowa, parkingowa, energetyczna, gazownicza i wodno-kanalizacyjna. W pobliżu nabrzeża jest miejsce na organizowanie ognisk. Teren ośrodka będzie wyposażony w elementy małej architektury – stojaki na rowery, ławki, ławy, kosze na śmieci i maszty flag.