< Powrót
26
grudnia 2017
Tekst:
dol
Zdjęcie:
Studio Borlenghi/Facebook
Niebezpieczna rywalizacja „Wild Oats XI” i „LDV Comanche”.

Sydney-Hobart 2017 już trwa!

O 3 w nocy czasu polskiego na trasę zmagań wyruszyły 102 załogi biorące udział w tegorocznym wyścigu Sydney-Hobart. Wśród nich jest polska ekipa Ocean Challenge Yacht Club ze sternikiem Przemysławem Tarnackim ścigająca się na jachcie „Weddell”.

W pierwszych godzinach regat na prowadzeniu utrzymuje się reprezentujący Crusing Yacht Club of Australia „LDV Comanche” ze sternikiem Jimem Conneyem, wyprzedzając klubowych rywali płynących na jachcie „Wild Oats XI”. Te dwie jednostki są w gronie jachtów zakwalifikowanych do najwyższej klasy tych regat i będą rywalizować o Line Honour. Polacy ścigający się na jednostce Grand Mistral 80 także znaleźli się w grupie najlepszych jachtów, jednak Przemysław Tarnacki jest realistą i zdaje s obie sprawę z potęgi rywali.

– Startujemy w klasie Maxi, ze zwycięzcami z poprzednich lat, więc siłą rzeczy na Line Honours nie mamy co liczyć – mówił niedawno skipper w rozmowie z Żeglarski.info. – Będą tam wielkie, wspaniałe jachty i gwiazdy żeglarstwa. Dla nas wielkim zaszczytem jest to, że startujemy z nimi w jednej klasie. Będziemy walczyć o jak najlepszą lokatę w czasie przelicznikowym i tu mamy szanse na podium, jeśli powieje silny, baksztagowy wiatr z rufy.

Czy Polakom uda się stanąć na podium – przekonamy się za kilkadziesiąt godzin. Łatwo nie będzie, bo rywalizacja na trasie tegorocznego wyścigu jest zacięta. Już na początkowym etapie zmagań doszło do niebezpiecznego incydentu z udziałem „Wild Oats XI” i „LDV Comanche”. Pierwsza jednostka znalazła się na kursie jachtu dowodzonego przez Conneya i nie ustąpiła mu pierwszeństwa, co mogło skutkować kolizją. W związku z tym załoga „LDV Comanche” zapowiedziała złożenie protestu przeciwko rywalom.

Mierzony w linii prostej dystans, jaki mają do pokonania uczestnicy regat wynosi 628 mil morskich. Dotychczasowy rekord trasy, ustanowiony przed rokiem, wynosi jedną dobę, 13 godzin, 31 minut i 20 sekund i należy do załogi jachtu „Perpetual LOYAL” pod wodzą sternika Toma Slingsbyego.

Tracking regat

Strona regat

Regaty na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ