< Powrót
22
października 2015
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Krzysztof Czopek (z lewej) i Wojciech Szczurek otwierają nową Szkołę.

Szkoła dobrego żeglarstwa

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej ruszyła wczoraj 21 października w Gdyni. To najnowsza inicjatywa Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Szkoła rozpoczęła działalność o godz. 16.30. Uroczystego rozwiązania węzła żeglarskiego dokonał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przedstawiciel marszałka województwa pomorskiego Krzysztof Czopek.

– Powstanie tego miejsca to logiczna konsekwencja naszych wcześniejszych działań – mówił prezes PoZŻ Bogusław Witkowski. – Bardzo się cieszymy, że udało się nam je stworzyć.

Ośrodek zlokalizowany jest przy ul. Chwaszczyńskiej 172.  Został uruchomiony w roku 50-lecia PoZŻ, jako wynik dyskusji na Forum Nauczycieli Żeglarstwa – platformy wymiany doświadczeń na tematy szkoleniowe prowadzonej od roku przez PoZŻ.

Szkoła ma być centrum wiedzy żeglarskiej i morskiej oraz miejscem doskonalenia instruktorów żeglarstwa i wychowania morskiego. Działać na rzecz klubów żeglarskich zrzeszonych w PoZŻ, dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ponadpodstawowych i studentów. Prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne w formie wykładów, seminariów, ćwiczeń, pracy na urządzeniach nawigacyjnych z wykorzystaniem pomocy nawigacyjnych, kursów manewrowych, rejsów stażowych, rejsów zapoznawczych z morzem i obozów żeglarskich.

Ośrodek będzie prowadził klasyczne szkolenia żeglarskie przygotowujące do egzaminów na patenty żeglarskie, lekcje wychowania morskiego dla dzieci i młodzieży oraz kursy doskonalące umiejętności żeglarskie.

Goście uroczystości otwarcia Szkoły jako pierwsi mieli okazję ją zwiedzić. Zobaczyli, że poza standardowymi elementami służącymi do nauczania żeglarstwa ośrodek dysponuje m.in. symulatorem żeglarskim, nowoczesnym systemem multimedialnym, salą ratownictwa morskiego, a nawet własnym dronem.

– Jestem pod wrażeniem – przyznaje Sabina Dawidowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 39 w Gdyni. – Nasi uczniowie na pewno, jako jedni z pierwszych, będą korzystać z tych urządzeń.

Zajęcia w Szkole prowadzone będą w oparciu o wiedzę doświadczonych żeglarzy skupionych w Jachtklubie Morskim Roda w Gdyni, który dysponuje jachtem szkoleniowym „Allie”. Wśród nich znajdą się twórcy placówki Leopold Naskręt i Bogdan Olszewski.  

W roku szkolnym 2015/2016 ośrodek będzie prowadził zajęcia praktyczne, szkoleniowo – edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych, szkoleniowo – edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ma też ofertę dla doświadczonych żeglarzy, zawodników, sędziów regatowych, trenerów i instruktorów żeglarstwa oraz nauczycieli.

Pełną ofertę Szkoły znaleźć można TUTAJ. Zainteresowanych projektem zapraszamy do kontaktu: Leopold Naskręt, tel. 503-008-271.  

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ