< Powrót
2
października 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Jędrzej Szerle

Szkoła w Gdyni uczciła admirała Józefa Unruga

W piątek, 2 października w Szkole Podstawowej nr 17 im. kontradmirała Józefa Unruga w Gdyni otwarto wystawę poświęconą słynnemu patronowi. Uroczystość wpisała się w obchody 70-lecia powstania szkoły.

Szkoła w Gdyni Grabówku, nosząca od 1998 roku imię Józefa Unruga, swoją misję edukacyjną i wychowawczą od dawna wiąże z zasłużonym marynarzem i żeglarzem. W 70. rocznicę powstania placówka postanowiła przypomnieć osobę admirała wystawą, stworzoną przez Pomorski Związek Żeglarski i Yacht Klub Polski Gdynia, na którą składa się 18 plansz przedstawiających kolejne etapy jego życia.

Admirał Józef Unrug był jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej Marynarki Wojennej. Od 1918 r. zaangażowany w budowę polskiej floty, na czele której stanął w 1925 roku. W sierpniu 1939 r. mianowany został dowódcą Obrony Wybrzeża, a broniony przez niego Hel skapitulował dopiero 1 października. Po wojnie został na emigracji, mieszkał w Maroku i Francji.

W dwudziestoleciu międzywojennym Józef Unrug mocno zaangażował się w rozwój żeglarstwa – był współtwórcą Jacht Klubu Morskiego „Gryf”, Oficerskiego Yacht Klubu, był także pierwszym komandorem Oddziału Morskiego Yacht Klubu Polski (obecnie YKP Gdynia) oraz przedwojennym delegatem Polskiego Związku Żeglarskiego na Wybrzeżu.

Wystawa „Józef Unrug – człowiek, marynarz, żeglarz” zorganizowana została w 2014 roku w związku z 90-leciem YKP Gdynia w budynku Fundacji Helios w Gdyni. W okresie od maja do listopada obejrzało ją ponad 3000 osób. Prezentowana była później także w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie. We wtorek wystawa wraca do Dworu Marzeń w Sielcu – rodowej siedziby rodu Unrugów – gdzie od maja jest częścią stałej ekspozycji.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ