< Powrót
30
grudnia 2015
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Szkoła z wiatrem w żaglach

18 grudnia zakończył się tegoroczny cykl zajęć edukacji morskiej w Pomorskiej Szkole Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

W pracowni wiedzy żeglarskiej, w cyklicznie prowadzonych zajęciach, od 4 listopada do 18 grudnia, uczestniczyło 180 uczniów i nauczycieli gdyńskich szkół: Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących, Szkoły Podstawowej nr 39, X LO i Gimnazjum nr 1 w Redzie.

Dużo wrażeń dostarczała wirtualna żegluga na symulatorze żeglarskim, podczas której uczniowie i nauczyciele poznawali zasady skutecznego sterowania i prowadzenie jachtu.

W ramach zajęć każdy uczestnik musiał zamieszkać w pneumatycznej tratwie ratunkowej, zjeść posiłek złożony z racji żywnościowych przygotowanych dla rozbitków, założyć kamizelkę ratunkową i przejść się w morskim kombinezonie ratunkowym (survival suit for cold-water immersion).

Z kolei na stanowisku łączności i komunikacji morskiej uczniowie, na odpowiednio przygotowanych radiostacjach UKF, porozumiewali się między sobą według procedur wywoływania i prowadzenia rozmów na morzu.

Niepokój wśród większości uczestników budziły zajęcia z mapą w pracowni nawigacyjnej. Tutaj bowiem, po opanowaniu umiejętności posługiwania się trójkątami nawigacyjnymi i cyrklem, trzeba było wykazać się podstawową wiedzą z nauk ścisłych. Po pewnym czasie jednak, kiedy konkretne wiadomości z matematyki i geometrii można było wykorzystać przy wykreślaniu kursu, zmierzeniu i odczytaniu odległości pomiędzy przykładowymi portami (Dover i Calais, na mapie morskiej nr 5052), strach mijał.

Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej wyposaża zarówno w wiedzę żeglarską, jak i konieczne do bezpiecznego żeglowania umiejętności praktyczne. Istotnym elementem systemu edukacyjnego jest także wychowanie morskie, polegające na kształtowaniu charakteru w trudnych warunkach na wodzie, w zmaganiu się z siłami przyrody i własnymi słabościami. W ofercie kierowanej do dzieci, młodzieży i osób dorosłych są zajęcia szkoleniowo-edukacyjne oraz zajęcia z wiedzy instruktorskiej.

Już w styczniu 2016 kolejne warsztaty. Szkoły, grupy i osoby indywidualne zainteresowane nauką żeglarstwa, nabywaniem nowych umiejętności i podnoszeniem kwalifikacji zapraszamy do kontaktu: +48 503 008 271.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ