< Powrót
18
września 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Dariusz Olejniczak
sezon

Szkolny sezon żeglarski rozpoczął się w Sopocie

Dzieci i młodzież z czterech sopockich szkół uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu szkolnego sezonu żeglarskiego. Spotkanie uczniów, nauczycieli, przedstawicieli władz samorządowych i trenerów odbyło się 18 września, tradycyjnie w marinie przy sopockim molo.

– To już szósta uroczysta inauguracja, ale historia programu edukacji żeglarskiej w Sopocie jest trochę dłuższa, chyba nawet już kilkunastoletnia – mówi Jacek Noetzel, prezes UKS Navigo. – Zaczynaliśmy od uczniów klas gimnazjalnych, teraz szkolimy już dzieci z podstawówek. Najpierw jest nauka podstaw na Optimistach, później dzieci wybierają bardziej zaawansowane klasy. Mogą to być jachty, katamarany, windsurfing. Wielu zawodników sopockich dwóch klubów UKS Navigo i SKŻ Ergo Hestia, zaczynało karierę od nauki w ramach szkolnej edukacji żeglarskiej. Dziś jeżdżą po całym świecie, reprezentują nasz kraj na ważnych zawodach. Widać, że nasza praca przynosi efekty. Nie tylko te typowo żeglarskie, ale i szerzej – wychowawcze.

Wielu młodych żeglarzy z Sopotu pływało w czasie swojej szkolnej edukacji na jachcie „Alf” dowodzonym przez kapitana Wojciecha Chmielnickiego. Podobnie było w czasie mijającego lata, ale skipper „Alfa” deklaruje, że to jeszcze nie koniec żeglowania po Zatoce.

– Sezon mamy w tym roku bardzo łaskawy – mówi kapitan. – Pływamy z młodymi sopocianami w lecie, a teraz, kiedy zaczęła się szkoła, też będziemy żeglować. Myślę, że aż do przełomu października i listopada. Potem zrobimy sobie przerwę i wrócimy do zajęć na pokładzie wiosną.

W inauguracji szkolnego roku żeglarskiego wzięli udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, dyrektor departamentu infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Czopek i prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusław Witkowski.

– Takie inauguracje szkolnego roku żeglarskiego, podobne do naszego spotkania w Sopocie, odbywają się w wielu miejscowościach całego województwa – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Zależy nam na tym, aby rozwijać i promować żeglarstwo w naszym regionie. Ono uczy odpowiedzialności za siebie i innych oraz za jacht. Uczy też punktualności, odwagi i przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Na początku waszej przygody z żeglarstwem chcę wam życzyć dużo satysfakcji i zdobywania nowych umiejętności, żebyście mogli powiedzieć rodzicom, że zdobywacie kwalifikacje i stajecie się coraz lepszymi ludźmi.

Życzenia na nowy sezon złożył także młodym żeglarzom prezydent Karnowski, który życzył młodym żeglarzom sukcesów i zapewnił, że marina, w której odbywała się uroczystość została zbudowana z myślą o młodych mieszkańcach Sopotu.

– Ta marina jest dla was, żebyście mogli się tu uczyć żeglarstwa – przekonywał prezydent. – I po to, byście byli w przyszłości doskonałymi żeglarzami.

Prezes PoZŻ Bogusław Witkowski jest zdania, że program edukacji żeglarskiej realizowany w Sopocie może służyć za wzór dla innych samorządów.

– To przykład szkolenia kompletnego – mówił prezes. – Począwszy od małych łódek do nauki podstaw, przez większe, bardziej zaawansowane, aż po rejsy morskie po Bałtyku na jachcie „Alf”. To swego rodzaju piramida szkoleniowa pozwalająca poznać sztukę bezpiecznego pływania i łączenia przyjemności żeglarskich z tradycyjną nauką.

Prezes PoZŻ przekazał przedstawicielom każdej ze szkół uczestniczących w spotkaniu książki autorstwa Elżbiety Dzikowskiej i Krzysztofa Baranowskiego, życząc młodym ludziom, by opisywane na ich kartach przygody stały się w przyszłości ich udziałem.

Do tych życzeń na nowy sezon dołączyła się Anna Świtajska, mistrzyni Polski, reprezentantka naszego kraju w klasie Nacra 17, która także swoją sportową karierę zaczynała od udziału w szkolnych zajęciach z żeglarstwa.

– Życzę wam wszystkiego dobrego – mówiła mistrzyni. – Kiedyś nie myślałam, że żeglarstwo stanie się moją pasją i sposobem na życie. Dziś wiem, że ten sport naprawdę uczy obowiązkowości, współpracy i samodyscypliny. Mam nadzieję, że i wy zarazicie się tą pasją.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ