< Powrót
4
sierpnia 2022
Tekst:
art. sponsorowany
Zdjęcie:
e-wczasy.pl
latarnie morskie
Latarnia Niechorze.

Szlakiem najciekawszych latarni morskich w Polsce

Sezon wakacyjny w pełni. Uwielbiane zarówno przez naszych rodaków jak i turystów zza granicy Morze Bałtyckie, jak co roku przeżywa napływ odwiedzających z każdej ze stron. Wielu z nich, poza zażywaniem kąpieli w słonej wodzie i leżakowaniem na plaży, korzystając z okazji chce poznać nadmorskie okolice z nieco innej strony – historycznej. Z tego powodu, obowiązkowo wybierają się w podróż szlakiem latarni morskich, który ciągnie się przez całe wybrzeże Bałtyku. Każda z wież ma do opowiedzenia odrębną opowieść, która zaciekawi nawet najbardziej wybrednego słuchacza. Czym mogą nas zaskoczyć polskie latarnie morskie?

Pierwsza latarnia morska w Polsce

Choć wzdłuż polskiego wybrzeża naliczyć możemy 15 czynnych latarni morskich, jedna z nich wskazuje drogę żeglarzom wyjątkowo długo. Zbudowana w 1822 roku  Latarnia Morska Rozewie to  najstarsza tego typu budowla w naszym kraju. Początkowo, to laterna z lampą na olej rzepakowy pełniła tutaj funkcję źródła światła. W 1866 roku została tam umieszczona soczewka Fresnela, a dziesięć lat później – lampa naftowa.

Pomimo swojego wieku, Latarnia Morska Rozewie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Wewnątrz wieży, poza schodami prowadzącymi na sam szczyt, znaleźć możemy niewielkie Muzeum Latarnictwa, w którym do obejrzenia są eksponaty przedstawiające historię latarnii morskich od starożytności, aż po czasy obecne. Z samą budowlą wiąże się legenda, jakoby słynny polski literat Stefan Żeromski właśnie tutaj tworzył powieść “Wiatr od morza”. Znaleźć możemy nawet pomnik wraz z tabliczką upamiętniającą to wydarzenie.

Najwyższa latarnia morska

Nasz kraj poszczycić może się pewną wyjątkową budowlą. Latarnia Morska w Świnoujściu to nie tylko najwyższa wieża w całym basenie Morza Bałtyckiego, ale także najwyższa na świecie taka konstrukcja wybudowana z cegły. Pnie się ona w górę dokładnie na 64,8 metrów, a by dostać się na sam szczyt, pokonać trzeba aż 308 schodów. Choć budowę rozpoczęto w 1854 roku, latarnia oficjalnie uruchomiona została 1 grudnia 1857. Początkowo miała kształt ośmiokąta, jednak jej krawędzie szybko ulegały zniszczeniu na skutek ciężkich warunków atmosferycznych. Z tego względu, w 1902 roku przeszła kapitalny remont – kształt zmieniono na okrągły, a całość wzmocniono wokół drewnianym rusztowaniem.

Latarnia Morska Gdańsk Port Północny jest drugą co do wielkości, a zarazem najmłodszą latarnią w Polsce. Uruchomiona w 1984 roku wieża ma aż 56 metrów wysokości. Co ciekawe, na jej szczyt można dostać się windą! Wyglądem nieco odbiega od standardowych konstrukcji tego typu, gdyż zdobi ją nie czerwony, a niebieski kolor. Niestety, latarnia jest zamknięta dla zwiedzających.

Trzecią najwyższą latarnią morską w Polsce jest Latarnia Morska w Niechorzu. Wysoka na 45 metrów konstrukcja funkcjonuje już od 1866 roku. Ze względu na oryginalny kształt i kontrastową kolorystykę – wielokątna wieża wkomponowana jest w niewielki, dwuskrzydłowy budynek z zielonymi okiennicami – Latarnia Morska Niechorze uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na polskim Wybrzeżu.

Najniższe latarnie morskie w Polsce

Pomimo tego, że polskie latarnie morskie w większości pną się minimum na 20 metrów w górę, w naszym kraju znaleźć możemy także o wiele mniejsze konstrukcje. 13 metrów wysokości – tyle posiada Latarnia Morska w Jastarni, najniższy tego typu obiekt w Polsce. Wieża została zbudowana  w całości z metalu, a zdobią ją biało – czerwone pasy. Budowla, którą obecnie możemy podziwiać jedynie z zewnątrz, powstała w miejscu poprzedniej latarni morskiej, wysadzonej w 1939 roku przez Obrońców Helu – działania te miały na celu zmylenie niemieckiej artylerii okrętowej.

Latarnia Morska Kikut – choć okrzyknięta najwyższą latarnią polskiego wybrzeża, ze względu na swoje położenie na 75 metrowym klifie, sama wieża wysoka jest raptem na 18 metrów. Pierwotnie powstała jako punkt orientacyjno widokowy, dopiero od 1962 roku pełni funkcje latarni morskiej. Konstrukcja może poszczycić się ogromnym zasięgiem światła – wysokim aż na 91,5 metra. Podobnie jak Latarnia Morska Jastarnia, wieża nie jest udostępniona zwiedzającym – wszystko to ze względu na pełne zautomatyzowanie latarni.

Czy latarnie morskie są nam jeszcze potrzebne?

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest w pełni jednoznaczna. W czasach, gdy po morzu dryfowały głównie statki bez dostępu do elektryczności, latarnie morskie były niezbędnym elementem na wybrzeżu. Pomagały marynarzom odnaleźć drogę do portu, a także były wyznacznikiem, w którym kierunku należy płynąć. Obecnie, znaczny rozwój technologiczny pozwala na odejście od tych metod nawigacyjnych, z tego względu też zaprzestano budowy nowych latarni morskich.

Nie podlega jednak wątpliwości, że latarnie morskie obecnie stanowią ogromną wartość sentymentalną, a ich zburzenie odbiłoby się echem na historii naszego kraju. Choć budowle te nie mają w dzisiejszych czasach dużego znaczenia dla przemysłu portowego, wielu marynarzy i miłośników żeglugi w czasie podróży wciąż czeka, aż ich światło wskaże im drogę.

Artykuł przygotowany przez redakcję portalu ze sprawdzonymi noclegami nad morzem e-wczasy.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ