< Powrót
12
czerwca 2017
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Twitter / Joint Taskforce Atlantic
Statek ratowniczy „Thor Magna” na chwilę przed podjęciem Mihaila Kopanova i Diana Zaykova z jachtu „Furia”.

Sztorm na Atlantyku uderzył w OSTAR i TwoSTAR

W poniedziałek 12 czerwca, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia, w transatlantyckich regatach OSTAR i TwoSTAR zostało tylko osiem z dwudziestu dwóch jachtów, które rozpoczęły wyścig. Pierwsze miejsce w załogach dwuosobowych wciąż zajmuje „Rote 66” z Uwe Röttgeringiem i Joanną Pajkowską.

Regaty samotników OSTAR i załóg dwuosobowych TwoSTAR 2017 prawdopodobnie zostaną zapamiętane jako najbardziej dramatyczne w historii. Wszystko przez potężną burzę, która w piątek rozpętała się na Atlantyku. Przez wiatr o sile 60 węzłów i fale dochodzące do 15 metrów wysokości, jeden jacht zatonął („Furia”), z trzech żeglarze zostali ewakuowani przez pobliskie statki lub służby ratownicze („Tamarind”, „Happy”, „Illumia 12”), a dwa z poważnymi uszkodzeniami zdecydowały się na powrót do Wielkiej Brytanii („Suomi Kudu”) i na Azory („Harmonii”).

Niebezpieczeństwo jednak jeszcze nie minęło – w zasięgu sztormu wciąż znajdują się jachty „Solent 1”, „Midnight Summer Dream” i „Summerbird”. Z kolei „Mister Lucky” odniósł uszkodzenia, ale sternik Mark Hipgrave zdołał je naprawić.

Burza dotknęła prawdopodobnie również niekwestionowanego lidera regat, Andreę Murę, który w poniedziałek stanął na kotwicy, na przerwę techniczną, przy miejscowości Herring Cove w Nowej Szkocji. Nie wycofał się jednak z wyścigu.

Mimo trudnych warunków, wciąż świetnie spisuje się niemiecko-polska załoga na „Rote 66”. Uwe Röttgering i Joanna Pajkowska wciąż prowadzą w regatach TwoSTAR, a bliżej mety w Newport są tylko Andrea Mura oraz Irlandczyk Conor Fogerty na jachcie „Bam”.

Według szacunków Andrea Mura ma szanse dopłynąć do Newport w czwartek 15 czerwca, a „Rote 66” we wtorek 20 czerwca.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ