< Powrót
22
lipca 2015
Tekst:
tef
Zdjęcie:
Marcin Palacz
Ilustracja z książki - pomost w Stärnö Vindhamn.

Szwecja z Alma-Pressu

poludniowa szwecja w tekscie ksiazka 2015 07 21Zaledwie doba żeglugi po Bałtyku dzieli nas od Południowej Szwecji. Wciąż dla Polaków równie pięknej, co mało znanej.

Aby się o tym przekonać wystarczy sięgnąć po książkę „Południowa Szwecja. Przewodnik dla żeglarzy” Marcina Palacza, który jachtem typu Albin Vega „Lotta” przemierza tamte rejony od dziesięciu lat.

Publikacja to prawdziwa encyklopedia wiedzy na temat południowych wybrzeży Szwecji. Obejmuje obszar od wschodniego krańca archipelagu prowincji Blekinge położonego niedaleko Karlskrony, po port Landskrona w Sundzie.

Książka zawiera aktualny opis ponad 60 tamtejszych portów, marin i przystani. Przedstawia ich dokładne plany i zdjęcia, w tym satelitarne. Można w niej znaleźć nie tylko informacje nawigacyjne czy porady praktyczne dotyczące żeglowania, ale również atrakcje turystyczne i miejscowe ciekawostki zachęcające do zejścia na ląd.

Przewodnik jest kopalnią wiedzy o szwedzkich pomocach nawigacyjnych, łączności VHF, prognozach pogody, dostępie do internetu, kosztach pobytu, zwyczajach, służbach czy postojach „na dziko”. Wszystko, jak zapewnia autor, zostało przez niego osobiście zweryfikowane.

Dla tych, którzy wybierają się w kierunku Południowej Szwecji przewodnik Marcina Palacza stanie się zapewne lekturą obowiązkową. Ale polecamy go nie tylko im. To także lektura dla tych, którzy o takim rejsie marzą, albo są po prostu ciekawi uroków naszego najbliższego zamorskiego sąsiada.   

„Południowa Szwecja. Przewodnik dla żeglarzy”, Marian Palacz, s. 160, Oficyna Wydawnicza Alma-Press, www.almapress.com.pl

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ