< Powrót
27
grudnia 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Fb/ Polish Ocean Team - żeglarze dla życia
Podaruj Drugie Życie - Wokół Bałtyku
Jarosław Pokropiński, prezes Fundacji „Polish Ocean Team”, podczas tegorocznych Etapowych Regat Turystycznych.

Szykują się etapowe regaty wzdłuż polskiego wybrzeża

Charytatywne regaty „Podaruj Drugie Życie – Wokół Bałtyku” ze Szczecina do Gdańska mają odbyć się na przełomie czerwca i lipca 2024 roku. Ta jedyna żeglarska impreza, której trasa biegnie wzdłuż polskiego wybrzeża, połączy sport z rekreacją oraz pomoże w promowaniu krwiodawstwa, badań profilaktycznych oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Od 2015 roku zachodniopomorscy żeglarze skupieni wokół Fundacji „Polish Ocean Team” organizują akcje charytatywne pod hasłem „Podaruj Drugie Życie – Wokół Bałtyku”.

– W 2024 roku odbędzie się siódma edycja imprezy – opowiada Jarosław Pokropiński, prezes Fundacji „Polish Ocean Team”. – W pierwszych dwóch popłynęliśmy we dwóch z kolegą wokół Bałtyku ze Świnoujścia do Świnoujścia non stop, żeby nagłośnić rejestrację dawców szpiku. W tej formule nie było nas jednak widać, dlatego w kolejnych edycjach zawijaliśmy już do różnych portów i tam szerzyliśmy idee, które nam przyświecają. Teraz postanowiliśmy imprezę, którą nazwaliśmy „Podaruj Drugie Życie – Wokół Bałtyku”, bardziej rozwinąć.

Tak narodził się pomysł zorganizowania cyklicznych etapowych regat naprzemiennie na trasie Szczecin – Gdańsk i Gdańsk – Szczecin. Ma to być impreza łącząca zmagania z rekreacją i turystyką – stąd pomiędzy etapami organizatorzy planują dzień przerwy, podczas którego ma być czas na zwiedzanie, wspólne śpiewanie szant i odpoczynek. Udział w niej mają wziąć także osoby z niepełnosprawnościami oraz mające za sobą przeszczepy i choroby nowotworowe.

Równolegle na lądzie odbywać się będą imprezy charytatywne m.in. promujące krwiodawstwo, rejestrację dawców szpiku kostnego oraz udzielanie zgody na przeszczep tkanek po śmierci. Wydarzenia otwarte będą nie tylko dla uczestników regat, ale przede wszystkim dla turystów i mieszkańców odwiedzanych miejscowości.

– Nie wiadomo czy my, lub ktoś z naszych rodzin nie będzie potrzebował jutro krwi, szpiku kostnego lub tkanek – podkreśla Pokropiński. – I o tym chcemy mówić. W portach będzie też możliwość m.in. zrobienia mammografii i USG jąder oraz wzięcia udziału w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Nie zabraknie też konkursów i zabaw dla dzieci.

Organizatorzy planują, że impreza potrwa dwa tygodnie – od 22 czerwca do 5 lipca. Trasa będzie etapowa, rozpocznie się w Szczecinie, a kolejnymi portami będą: Świnoujście, Kołobrzeg, Darłowo, Ustka, Władysławowo, Gdynia i Gdańsk.

Profil Fundacji „Polish Ocean Team” na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
19
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0
+1
2
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ