< Powrót
22
sierpnia 2017
Tekst:
Dobrochna Nowak
Zdjęcie:
Zew Oceanu

Szymon Kuczyński już w rejsie non stop!

Call of the Ocean rozpoczęty – Szymon Kuczyński na Maxusie 22 „Atlantic Puffin” 19 sierpnia o 20.25 czasu lokalnego oddał cumy i wypłynął w rejs dookoła świata. W marinie Mayflower w Plymouth pożegnali go znajomi oraz lokalni żeglarze.

Kilkudniowe opóźnienie startu rejsu (planowany był na 15 sierpnia) związane było z problemem z jednym z urządzeń komunikacyjnych.

– Będę na wodzie kilkanaście miesięcy non stop – mówił Szymon. – Wolałem poświęcić te kilka początkowych dni by mieć pewność, że nie będę mieć problemów w kontakcie z lądem. – Dzięki wielkiej pomocy Victora, Polaka mieszkającego w Plymouth oraz kilku osób, które kontaktowały się ze mną zdalnie, udało się opanować sytuację. Były momenty, kiedy nad rozwiązaniem pracowało kilkanaście osób w tym zupełnie obcy mi mieszkańcy Plymouth.

„Atlantic Puffin” wypłynął na wody Kanału Angielskiego przy słabym, lecz równym wietrze i skierował się na południe. W pierwszej dobie zmieniły się warunki i przez kilka godzin wiatr osiągał siłę do 7B prosto w dziób. Puffin żeglował z prędkością do 6 węzłów pod dość dużą falę, która dawała się we znaki. Sprawdziła się nowa osłona zejściówki, która jest jedną z przedrejsowych modyfikacji jachtu. Dzięki niej luk wejściowy jest osłonięty przy fali wchodzącej na pokład od dziobu.

Obecnie Szymon kieruje się na południe południowy-wschód w stronę Zatoki Biskajskiej. Wiatr znowu osłabł i prognozy pogody zapowiadają, że takie warunki utrzymają się przez kilka najbliższych dni. Będzie to pierwsza próba cierpliwości dla Szymona. Brak wiatru i brak silnika na jachcie oznacza, że będzie on musiał poświęcić całą swoją uwagę, by wykorzystać warunki pogodowe.

Pozycję jachtu można śledzić na trackingu, który jest aktualizowany co cztery godziny. Na mapie umieszczane są również wiadomości, które Szymon wysyła z pokładu jachtu. Rejs można też śledzić przez aplikację mobilną „Zew Oceanu” (do pobrania na Androida i na iOS).

PODZIEL SIĘ OPINIĄ