< Powrót
21
stycznia 2020
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
mat. prasowe
targi

Targi żeglarskie w Polsce – co nas czeka w 2020 roku?

U naszych zachodnich sąsiadów trwają właśnie targi Boot Düsseldorf 2020, a w krajowym kalendarzu targowym zbliża się pierwsza tegoroczna żeglarska impreza wystawiennicza – Targi Wiatr i Woda w Warszawie.

32. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji Wiatr i Woda potrwa od 12 do 15 marca w Centrum Targowo-Kongresowym Global EXPO w Warszawie. To największa w kraju impreza wystawiennicza w branży żeglarskiej, motorowodnej, nurkowej, a także w kajakarstwie i windsurfingu.

Swoje produkty zaprezentuje w Warszawie ponad 400 firm oferujących sprzęt i akcesoria ze wszystkich dyscyplin aktywnego wypoczynku i sportów związanych z wodą. Nie zabraknie wystawców spoza Polski (m.in. z Niemiec, Chorwacji i Grecji). Towarzyszą im spotkania z największymi gwiazdami sportów wodnych: olimpijczykami, zawodnikami regatowymi, podróżnikami i odkrywcami. Gośćmi targów będą m.in. wybitni żeglarze Joanna Pajkowska i Jacek Siwek, którzy z powodzeniem startowali w regatach Sydney Hobart, Michał Weselak, który ukończył Mini Transat oraz nasi reprezentanci na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Obecny będzie też prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera i dyrektor sportowy PZŻ Dominik Życki. Tematami spotkań będą: przyszłoroczny finał The Tall Ships Races w Szczecinie, Polska Ekstraklasa Żeglarska i setne regaty cyklu Polish Match Tour. Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych „Żagle”.

23 lipca rozpocznie się letnia edycja Targów Wiatr i Woda – Targi na Wodzie. Impreza potrwa do 26 lipca, a miejscem akcji będzie, jak co roku, gdyńska marina.

Po otwierających sezon Targach Wiatr i Woda w Warszawie przyjdzie pora na 15. edycję wyjątkowej imprezy, podczas której najpiękniejsze jachty żaglowe i motorowe można podziwiać na wodzie. Głównym celem targów na wodzie jest promocja żeglarstwa morskiego i sportów wodnych, a przy tym umożliwienie amatorom wodnej rekreacji oceny jachtów, łodzi motorowych i sprzętu sportowego w ich naturalnym środowisku – na wodzie.

W gdyńskiej Marinie prezentowanych jest ponad 100 jednostek na wodzie, a w halach namiotowych ustawionych na nabrzeżu m.in.: akcesoria żeglarskie i motorowodne, sprzęt nawigacyjny, asekuracyjny i ratunkowy, także odzież turystyczna i sportowa oraz oferta organizatorów czarterów.

Na Targach w Gdyni odbywają się premiery jednostek, pokazy ratownictwa i spotkania ze znakomitymi żeglarzami. Sobotnim, wieczornym wydarzeniem towarzyszącym Targom w Gdyni jest Bałtycki Festiwal Piosenki Morskiej.

Redakcja Magazynu Sportów Wodnych „Żagle” właśnie w Gdyni ogłasza prestiżowe nominacje w konkursach „Jacht Roku w Polsce” oraz „Jachtowy Produkt Roku”.

Okazuje się, że na finiszu sezonu żeglarskiego w Polsce, zaplanowano kilka imprez targowych. I tak, od 2 do 4 października mają odbywa się Targi Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych Boatex w Poznaniu , a od 16 do 18 października potrwa Warszawski Salon Jachtowy. Będzie to piąta edycja tego wydarzenia. W ciągu trzech dni ofertę prezentują producenci i dystrybutorzy jachtów żaglowych i motorowych, łodzi sportowych, kajaków, rowerów i skuterów wodnych, łodzi wędkarskich, houseboatów, pontonów, sprzętu asekuracyjnego i ratowniczego, przyczep podłodziowych i lawet, a także odzieży żeglarskiej, elektroniki i nawigacji. Prezentują się również firmy oferujące czartery jachtów i łodzi, a także dostawcy usług, ubezpieczeń i leasingu.

Premiery łodzi motorowych i żaglowych, sztuczna plaża, tor do skimboardu, basen do testowania sprzętu – te atrakcje czekają na uczestników Salonu. Twórcom wydarzenia zależało, by stworzyć i wypromować najlepsze w Polsce miejsce dla ekspozycji, a przede wszystkim – promować sporty wodne i jednostki pływające.

Z kolei 20 listopada rozpoczną się Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow. Impreza potrwa do 22 listopada, a miejscem ekspozycji będzie łódzka hala EXPO.

Targi Boatshow uznawane są za profesjonalne spotkanie firm przemysłu jachtowego z handlowcami krajowymi i zagranicznymi oraz odbiorcami indywidualnymi. Targi chętnie odwiedzają goście z różnych regionów Polski i zagranicy. Wpływ na to ma termin dający możliwość realizacji zamówień przed nadchodzącym sezonem, szybki dojazd z różnych miejsc w Polsce i Europie. Co roku wśród wystawców oraz zwiedzających znajdują się firmy i obywatele takich państw jak: Grecja, Chorwacja, Belgia, Norwegia, Niemcy, Ukraina, Rosja i Szwecja. Wśród gości specjalnych targów są znani żeglarze, konstruktorzy jachtów oraz właściciele marin. Codziennie podczas Boatshow, w tawernie targowej koncertują zespoły szantowe, organizowane są także prezentacje poświęcone ciekawym akwenom oraz warsztaty z nawigacji, meteorologii i bezpieczeństwa.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ