< Powrót
2
marca 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Łoboda
Od lewej: Kinga Łoboda, Tomasz Stańczyk i Aleksandra Melzacka.

Team Melzacka – Łoboda z rekomendacją na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Znamy już pierwszą załogę, która na przełomie lipca i sierpnia będzie walczyła w Tokio o olimpijskie złoto. W klasie 49erFX Polskę reprezentować będą Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda.

Formalności stało się zadość – nasz jedyny team w klasie 49erFX, Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda (YKP Gdynia/KS AZS AWFiS Gdańsk), który 8 grudnia 2019 zdobył dla Polski kwalifikację olimpijską, otrzymał również oficjalną rekomendację. Taką decyzję podjął Zespół Decyzyjny oraz zarząd Polskiego Związku Żeglarskiego.

– Bardzo się cieszymy, że nasza nominacja jest już oficjalnie zatwierdzona – powiedziała Aleksandra Melzacka w komunikacie Polskiego Związku Żeglarskiego. – Na pewno, dzięki temu, że decyzja ta została podjęta już teraz, możemy w spokoju przygotowywać się do igrzysk, nie myśląc o tym, że jeszcze czegoś nam brakuje, nie myśląc o kolejnych kwalifikacjach. Planów nie zmieniamy, cały czas chcemy się rozwijać, pracować nad naszymi brakami i minimalizować błędy jakie się pojawiają w naszym żeglowaniu. Do igrzysk mamy jeszcze trochę czasu, więc pełni zapału, wraz z naszym trenerem Tomaszem Stańczykiem działamy, aby w Tokio wypaść jak najlepiej.

Paszport do Tokio jest przypieczętowaniem świetnych występów Oli i Kingi, które zaczęły seniorskie starty w klasie 49erFX zaledwie dwa lata temu. W lipcu na mistrzostwach Europy skiffów były ósme, a miesiąc później na mistrzostwach świata w Aarhus zajęły dwudzieste pierwsze miejsce. 2019 rok przyniósł im czternastą lokatę na mistrzostwach Europy i dwunastą na mistrzostwach świata, a w tym roku sukcesem było trzecie miejsce w mistrzostwach Oceanii.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda będą naszymi pierwszymi olimpijkami w 49erFX w historii – w 2016 roku Polska nie zdobyła kwalifikacji w tej klasie.

Przypomnijmy, przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio obowiązuje nowy system kwalifikacji krajowych, odmienny od tych, które obowiązywały przed igrzyskami w Rio. Wcześniej kwalifikacja była zależna wyłącznie od punktów zbieranych przez zawodnika lub załogę podczas wybranych regat. Teraz ostateczna decyzja należy do Polskiego Związku Żeglarskiego (Zespołu Decyzyjnego, którego rekomendacje akceptuje Zarząd), który bierze pod uwagę także m.in. ocenę wyników sportowych, stopień realizacji zaleceń PZŻ dotyczących przygotowań, stan zdrowia i ocenę psychologiczną.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ