< Powrót
12
lutego 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
arch. Szymona Kuczyńskiego
jester

The OCC Jester Award 2018 dla Szymona Kuczyńskiego

Szymon Kuczyński został laureatem prestiżowej nagrody wręczanej przez The Ocean Cruising Club! Brytyjska organizacja przyznała żeglarzowi The OCC Jester Award za jego samotny rejs non stop dookoła świata.

Jak zaznacza inny laureat Nagrody Honorowej OCC, za wybitne zasługi dla społeczności żeglarskiej w roku 2016, Wojciech Wejer, laur Szymona to najwyższa nagroda jaką można uzyskać w skali międzynarodowej.

– Na coś takiego czekaliśmy 100 lat – mówi Wejer. – Jeszcze do niedawna Anglicy nie doceniali polskich żeglarzy, teraz to się zmienia. Mam nadzieję, że Szymon będzie mógł osobiście odebrać nagrodę w Wielkiej Brytanii. Uroczystość wręczenia wyróżnień OCC to najbardziej wykwintne wydarzenie z udziałem żeglarzy z całej Korony Brytyjskiej.

Szymon Kuczyński jest trzecim Polakiem, który samotnie, bez zawijania do portów opłynął ziemię. 17 maja 2018 roku żeglarz osiągnął metę rejsu i przekroczył linię falochronu w Plymouth. Wyruszył z tego portu 271 dni wcześniej na jachcie „Atlantic Puffin”. Dokładny czas trwania jego podróży to 270 dni, 10 godzin i 29 minut. Nikt wcześniej nie pokonał wokółziemskiego dystansu w tym czasie na łodzi mierzącej mniej niż 6,5 metra.

W uzasadnieniu nagrody dla Szymona czytamy m.in., że członkowie komitetu przyznającego doroczne wyróżnienia dla najlepszych żeglarzy z całego świata tym razem uhonorowali 37-latka pochodzącego z wielkiego żeglarskiego kraju, jakim jest Polska za jego wyczyn „na błękitnych wodach”. W ich opinii samodzielnie sfinansowany, samotny rejs bez zawijania do portów, jest odzwierciedleniem tego, co symbolizuje The OCC Jester Award.

– Ta nagroda oczywiście mnie cieszy – mówi Szymon Kuczyński. – Można powiedzieć, że nie pływamy dla nagród, ale to miłe, kiedy jesteśmy doceniani za to co robimy. Najbardziej jednak zadowolony jestem, że tę nagrodę liczącą się w międzynarodowej społeczności żeglarskiej przyznał brytyjski klub. Dostrzegają polskie osiągnięcia i to jest ważne.

The Ocean Cruising Club powstał w 1954 r., a celem tej organizacji jest popularyzowanie dalekich oceanicznych rejsów oraz nagradzanie najlepszych żeglarzy, którzy co roku podejmują najtrudniejsze, najbardziej niezwykłe wyzwania.

Statystyki rejsu Szymona

– Czas rejsu: 270 dni, 10 godzin, 29 minut,
– Pokonanych mil: 29 044
– Średnia prędkość: 4,5 kt
– Przeczytane książki: 143

Jacht „Atlantic Puffin”

– Typ: Maxus 22
– Producent: Stocznia Jachtowa Northman, Polska
– Projekt: Jacek Daszkiewicz
– Długość: 6,36 m
– Szerokość: 2,48 m
– Powierzchnia żagli podstawowych: 23 m2
– Zanurzenie: 1,40 m
– Masa jachtu: 1350 kg (balast 500 kg)

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ