< Powrót
13
maja 2021
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Tomasz Piotrowski
The Ocean Race Europe Prologue

The Ocean Race Europe Prologue: wyścig do Sztokholmu zakończony

Niespełna dobę zajęło jachtom VO65 przekroczenie linii mety pełnomorskiego etapu The Ocean Race Europe Prologue. Zakończyły tym samym w czwartek 13 maja wyścig z Gdyni do Sztokholmu. Pomimo zaciętej walki polskiej załodze nie udało się wyprzedzić holenderskiego jachtu „Team Childhood1”, który ostatecznie zwyciężył. Trzecie miejsce przypadło załodze „Austrian Ocean Race Project”, a czwarte „Ambersail2”.

Mimo braku zwycięstwa, załoga „Sailing Poland” utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej The Ocean Race Europe Prologue. Po wyścigu przybrzeżnym w Kłajpedzie i dwóch etapach pełnomorskich zdobyła łącznie 7 punktów. Drugie miejsce w tabeli (11 punktów) zajmuje „Team Childhood1”, trzecie „Ambersail2” (14 punktów), a ostatnie „Austrian Ocean Race Project” (18 punktów). O tym, kto wygra cały prolog Kłajpeda – Gdynia – Sztokholm zadecyduje więc ostatni etap pełnomorski Sztokholm – Południe Szwecji, który rozpocznie się 16 maja.

– Płynęliśmy w pełnym trybie regatowym, dając z siebie 100 proc. Ciągle szukaliśmy prędkości, przerzucaliśmy balast, była w nas ogromna chęć zwycięstwa  – mówi załogantka Magdalena Kwaśna, która łączy udział w projekcie Sailing Poland z przygotowaniami do startu w igrzyskach olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie Laser Radial. – Ostatecznie wygrał „Team Childhood1”. Muszę przyznać, że jestem trochę rozczarowana, że ten wyścig był tak krótki. Choć jestem też przekonana, że mój trener się pewnie z tego ucieszy, bo start w The Ocean Race Europe Prologue wyklucza mnie na kilka dni z treningów specjalistycznych. Jednocześnie dodaje mi to dużo świeżości i powiewu energii. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi połączenie tych dwóch żeglarskich światów.

The Ocean Race Europe to pierwsza, europejska odsłona najtrudniejszych załogowych okołoziemskich regat na świecie – The Ocean Race. Wydarzenie poprzedza prolog na trasie Kłajpeda-Gdynia-Sztokholm. Po przypłynięciu do Szwecji, załogi będą kontynuować rywalizację w wyścigach przybrzeżnych i ostatnim etapie pełnomorskim ze Sztokholmu na południe Szwecji. Potem jachty popłyną do Lorient (Francja), gdzie już 27 maja rozpocznie się The Ocean Race Europe.

Harmonogram The Ocean Race Europe & Prologue:
9 maja 2021 – Etap 1: Kłajpeda => Gdynia
12 maja 2021 – Etap 2: Gdynia => Sztokholm
16 maja 2021 – Etap 3: Sztokholm => Południe Szwecji
29 maja 2021 – Etap 4: Lorient => Cascais
6 czerwca 2021 – Etap 5: Cascais => Alicante
13 czerwca 2021 – Etap 6: Alicante => Genua

Poczynania załogi „Sailing Poland” śledzić można w mediach społecznościowych: na FacebookuInstagramiestronie internetowej.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ