< Powrót
6
lipca 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
sailtraininginternational.org
the tall ships races

The Tall Ships Races tym razem na Morzu Północnym

11 lipca w Sunderland rozpocznie się tegoroczna edycja regat The Tall Ships Races. Tym razem żaglowce będą rywalizować na Morzu Północnym, a trasa regat wiedzie z Wielkiej Brytanii, przez Danię i Norwegię do Holandii.

Po trzydniowej fecie powitalnej w Sunderland uczestniczące w wydarzeniu żaglowce wystartują 14 lipca do pierwszego etapu wyścigu, którego metę wyznaczono w duńskim Esbjerg. Drugi etap regat rozpocznie się 21 lipca i będzie wiódł z Danii do Stavanger w Norwegii. Tym razem żaglowce będą płynęły w trybie „towarzyskim”, co oznacza, że wyniki tego etapu nie będą brane pod uwagę w klasyfikacji końcowej. Ostatni etap na trasie z Norwegii do Harlingen w Holandii rozpocznie się 29 lipca. Impreza wieńcząca TTSR 2018 w Harlingen potrwa od 3 sierpnia do 6 sierpnia.

Polskę w tych regatach będą reprezentować: „Fryderyk Chopin”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Kapitan Borchardt”, „Leonid Teliga” oraz „Dar Szczecina”. Na trasie nie zabraknie największych zagranicznych żaglowców; m.in. rosyjskich „Kruzenszterna” i „Mira”, portugalskiej „Santa Maria Manuela” czy norweskiej jednostki „Statsraad Lehmkuhl”.

Informacje o przebiegu regat i wydarzeniach towarzyszących wyścigowi śledzić można na stronie TTSR 2018. Warto pamiętać, że w 2021 r. finał imprezy odbędzie się w Szczecinie, a ostatnio zakończenie TTSR w tym mieście zorganizowano w 2017 r.

The Tall Ships Races (w latach 1972-2003 pod nazwą Cutty Sark Tall Ships’ Races) to zlot żaglowców połączony z regatami oraz imprezami okolicznościowymi, organizowany przez Sail Training Association. Jego celem jest propagowanie idei wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Pomysłodawcą zlotu był szwedzki kapitan Arnold Schumburg, a pierwszy zlot zorganizowano w Sztokholmie w 1938 r. W roku 2009 żaglowce na rozpoczęcie regat zawinęły do portu w Gdyni (2-5 lipca). W roku 2013 i 2017 organizatorem finału regat był Szczecin.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ