< Powrót
9
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Jesus Renedo/Sailing Energy/Aarhus Sailing Week
Tokio 2020
Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w 2017 roku był drugi w Tygodniu Olimpijskim Aarhus.

Tokio 2020: Znamy system kwalifikacji dla żeglarzy

Na dwa lata przed Igrzyskami Olimpijskimi Tokio 2020 federacja World Sailing opublikowała dokładny system kwalifikacji. Pierwsza szansa na przepustkę do Japonii już w sierpniu, podczas Żeglarskich Mistrzostwach Świata w Aarhus.

Trzystu pięćdziesięciu żeglarzy na dwustu pięćdziesięciu łódkach dziesięciu klas (RS:X oraz 470 – kobiet i mężczyzn, 49er i 49erFX, Laser Standard i Radial, Finn oraz Nacra 17) wystartuje w 2020 roku w japońskim porcie Enoshima w XXXII Igrzyskach Olimpijskich.

Pierwszymi i najważniejszymi kwalifikacjami będą Hempel Żeglarskie Mistrzostwa Świata w duńskim Aarhus, które rozpoczną się 30 lipca i potrwają do 12 sierpnia. Dadzą przepustkę stu jeden łódkom – osiemnastu w klasie Laser Radial, czternastu w Laser Standard, jedenastu w RS:X kobiet, dziesięciu w RS:X mężczyzn i ośmiu w pozostałych klasach.

Kolejną okazję Polacy będą mieli w 2019 roku, podczas mistrzostw świata poszczególnych klas olimpijskich. Ich terminy nie są jeszcze dokładnie znane. Będą kwalifikacją dla sześćdziesięciu jeden łódek. Zapewnić sobie start  w Tokio będzie można również w kwalifikacjach kontynentalnych. Dla Europy podczas Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce lub Żeglarskiego Pucharu Świata w Hyères.

Szczegółowe kwalifikacje do Tokio 2020.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ