< Powrót
24
lutego 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Tomasza Zakrzewskiego
Tomasz Zakrzewski
Od lewej: Tomasz Zakrzewski i Robert Graczyk.

Tomasz Zakrzewski mistrzem Europy w klasie DN

Dwa medale zdobyli Polacy w zakończonych w piątek 24 lutego mistrzostwach Europy w klasie DN. Złoto zdobył Tomasz Zakrzewski, a brąz Robert Graczyk.

W środę 22 lutego na litewskim jeziorze Kertoujai rozpoczęły się zmagania w mistrzostwach Europy w bojerowej klasie DN. W zawodach wystartowało 84 zawodników, w tym 29 Polaków. Z powodu mało sprzyjającej pogody trzeba było szukać odpowiedniego akwenu i latać udało się tylko w środę i czwartek. Łącznie przeprowadzono pięć wyścigów.

– Bardziej lataliśmy za lodem niż na bojerach, ale w końcu odkryliśmy nowy akwen – tłumaczy Tomasz Zakrzewski. – Nigdy wcześniej na jeziorze Kertoujai nie odbyła się żadna bojerowa impreza. Organizatorzy informację o nim dostali od lokalnych zawodników w sobotę. Po krótkim sprawdzeniu okazało się, że jest to dobra alternatywa.

Pierwsze miejsce w zakończonych w piątek 24 lutego zawodach zajął Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), który w dwóch poprzednich edycjach mistrzostw Europy zdobywał srebrne medale.

– Rywalizacja była bardzo trudna – opowiada nowy mistrz Europy. – Żeglowaliśmy na bardzo małym akwenie, a trasa miała około 800-1000 metrów. Jak na bojery i nasze prędkości była wręcz arcykrótka. Dodatkowo jezioro jest otoczone lasem, który powodował, że w bardzo wielu wypadkach wiatry płatały figle. Potrafiłem w jednym wyścigu dotrzeć na metę trzynasty, a kolejny wygrać. Kluczem do zwycięstwa była bardzo równa jazda.

Drugie miejsce, zaledwie z 0,1 punktu straty, zajął Estończyk Mihkel Kosk. Brązowy medal zdobył zaś Robert Graczyk (MKŻ Mikołajki), ubiegłoroczny mistrz świata. Na czwartej lokacie uplasował się Łukasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), brat Tomasza, na piątej Dariusz Kardaś  (AZS UWM Olsztyn), a na siódmej Adam Szczęsny (Olsztyński Klub Żeglarski).

Jest to kolejny bojerowy sukces Polaków w tym sezonie. W zakończonych we wtorek 25 stycznia mistrzostwach świata w klasie DN, rozegranych na jeziorze Kegonsa w amerykańskim stanie Wisconsin, srebrny medal zdobył Karol Jabłoński (Olsztyński Klub Żeglarski), a brązowy Łukasz Zakrzewski.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
3
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ