< Powrót
23
października 2018
Tekst:
Mateusz Stodulski
Zdjęcie:
Sławomir Wiśniewski
Regaty Winogronowe

Towarzyskie Regaty Winogronowe na koniec sezonu

W sobotę 20 października odbyły się ostatnie regaty sezonu 2018 na Zalewie Kamieńskim. Regaty Winogronowe to kolejna żeglarska impreza, która na stałe wpisała się do zachodniopomorskiego kalendarza regatowego.

Regaty Winogronowe organizowane są społecznie przez kamieńskich żeglarzy, przy wsparciu Mariny Kamień Pomorski. Dobra zabawa i integracja środowiska żeglarskiego stawiane są w nich wyżej niż walka o miejsce na podium.  Jak co roku jachty walczyły o skrzynki winogron, wręczane za trzy pierwsze miejsca.

Pomimo braku kosztownych nagród i oficjalnej klasyfikacji pucharowej, tegoroczna edycja zgromadziła w Marinie Kamień Pomorski 16 jachtów z całej okolicy. Biorąc pod uwagę końcówkę sezonu i psującą się pogodę, to całkiem niezła frekwencja.

Jachty ścigały w trzech grupach podzielonych według długości kadłubów:
– jachty do 6 m
– jachty od 6 do 8 m
– jachty powyżej 8 m

Pomiędzy godziną 11.30 a 15 rozegrano dwa wyścigi na trasie wyznaczonej po głównych znakach nawigacyjnych Zalewu Kamieńskiego i oznaczonej bojkami linii startu/mety. W klasie jachtów do 6 m zwyciężył jacht „Silke” z Krystianem Dochem za sterem, w klasie do 8 m na pierwszym miejscu znalazł się bolid „Fujimo” prowadzony przez Stanisława Lenkiewicza, natomiast w klasie powyżej 8 m wygrał szczeciński jacht „O’Dana” ze sternikiem Januszem Frączkiem.

Ciekawostką był udział w regatach szczecińskiego jachtu „Sharki” o długości 15 metrów i zanurzeniu 2,4 metra, czyli największej jednostki jaka jest w stanie ścigać się na tym niewielkim i stosunkowo płytkim akwenie. Bardzo szybki, lecz ograniczony zanurzeniem „Sharki” zajął trzecie miejsce w swojej kategorii.

Organizatorem Regat Winogronowych była Marina Kamień Pomorski we współpracy z Jacht Klubem Kamień Pomorski.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ