< Powrót
14
września 2022
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
mat. prasowe
Europejskich Dni Dziedzictwa
Muzeum Wisły w Tczewie.

Tradycyjne szkutnictwo jedną z atrakcji Europejskich Dni Dziedzictwa

Spotkanie z pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi, pokazy edukacyjne i warsztaty powroźnicze – to tylko część atrakcji przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 17 września w Tczewie.

Zbliża się jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa, która przebiega pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. W tym roku do wydarzenia dołączy Muzeum Wisły oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie z programem „Rzeka, która łączy”. Wstęp wolny.

W tczewskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego goście będą mogli bezpłatnie wziąć udział w licznych spotkań, prelekcjach i warsztatach. Jednym z elementów wydarzenia będzie projekcja etnograficznych filmów dokumentalnych, nawiązujących tematycznie do tradycyjnych zajęć ludności  obszarów nadrzecznych.

– Zwiedzający będą mieli  okazję zobaczyć poddawaną konserwacji średniowieczną wierszę wykonaną z wikliny – wylicza Gabriela Chrzanowiecka z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Będzie można przekonać się, że na przestrzeni wieków, sposoby i narzędzia do połowu ryb, niewiele się zmieniły. Z kolei pracownicy Działu Konserwacji Muzealiów przedstawią narzędzia rybackie, aktualnie poddawane konserwacji i dla porównania takie, których proces konserwacji już się zakończył. Inną atrakcją, nieudostępnianą na co dzień dla zwiedzających, będzie możliwość wejścia do magazynu i podpatrzenia efektów pracy nad konserwacją drewna. Aby lepiej zrozumieć technikę wyplatania wiklinowych narzędzi goście wezmą udział w warsztatach plecionkarskich i pokazach wyplatania przygotowanych przez Stowarzyszenie Plecionkarzy Polskich.

Europejskich Dni Dziedzictwa

– Zaprosiliśmy również rybaków, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tradycjach związanych z rybołówstwem śródlądowym, a także zaprezentują sposoby naprawy swoich narzędzi wyplatanych z wikliny i nici – dodaje Gabriela Chrzanowiecka. – O swojej pasji związanej z budową tradycyjnych łodzi wiślanych i przygodach na wiślanym szlaku opowie „Szaman z rzeki” – Andrzej Stański. Z kolei Urszula i Andrzej Lanczewscy podczas pokazów edukacyjnych przybliżą tradycje żeglugi wiślanej, nawigację i szkutnictwo.

Zaprezentowane zostanie również działanie toru powroźniczego, a publiczność będzie miała możliwość wziąć udział w pokazie i zabrać na pamiątkę kawałek własnoręcznie skręconej liny. Na dzieci czekać będzie także stanowisko plastyczne z drewnianymi rybkami do malowania i miejsce gdzie można otrzymać pamiątkową przypinkę.

Europejskie Dni Dziedzictwa – Muzeum Wisły i CKWS – 17.09.2022 r.

12.00 – 18.00

Muzeum Wisły w Tczewie:

Wystawa pt. „Człowiek i rzeka. Rybołówstwo na dolnej Wiśle” – samodzielne zwiedzanie z kartą pracy – upominek dla zwiedzających

Centrum Konserwacji Wraków Statków:

  1. Projekcja filmów etnograficznych ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
  2. „Szaman z rzeki” – spotkanie z Andrzejem Stańskim i Marią Dryhub, pasjonatami tradycyjnych drewnianych łodzi i historii związanych z Wisłą (krypa.pl)
  3. Pokazy edukacyjne związane z tematyką wiślaną: historia i tradycje żeglugi wiślanej, nawigacja, szkutnictwo i inne – Urszula i Andrzej Lanczewscy (szlakiemwisly.pl)
  4. Tradycje śródlądowego rybołówstwa – pogadanka i pokazy przygotowane przez Jana Okonka, rybaka z j. Dąbrówka koło Sztumu i Władysława Latopolskiego z Tczewa.
  5. Pokaz plecionkarstwa przygotowany przez Polskie Plecionkarstwo (polskieplecionkarstwo.pl)
  6. Pokazy konserwatorskie – Dział Konserwacji Muzealiów NMM.
  7. „Wietrzenie magazynów” – otwieramy magazyn pracowni konserwatorskiej.
  8. Powroźnictwo – prezentacja działania toru powroźniczego, splatanie liny z udziałem publiczności.
  9. Zajęcia plastyczne dla dzieci.
  10. Pamiątkowe przypinki
Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ