< Powrót
26
listopada 2016
Tekst:
dol
Zdjęcie:
arch. TransAtlantyk2016
Jaskuły

TransAtlantyk 2016: „Wojownik” płynie na Martynikę

Rafał Moszczyński jest już na trasie drugiego etapu regat, a jego cel to Fort de France na Martynice. Żeglarz wypłynął na jachcie „Wojownik” z Teneryfy o godz. 12 lokalnego czasu, w sobotę 26 listopada. Niestety, inny uczestnik regat, Przemysław Wosiński musiał zrezygnować z udziału w wyścigu.

– Wyruszam zgodnie z założonym przez siebie planem – mówił tuż przed opuszczeniem portu Rafał Moszczyński. – Będę kierował łódkę w stronę Wysp Zielonego Przylądka. Na razie nie ma klasycznego pasatu, ale mimo to powinno się dobrze żeglować. Jestem dobrej myśli.

Dwaj inni uczestnicy regat, Szymon Ruban na „Igusie” i Paweł Plichta na „Meluzynie” na razie zacumowali u wybrzeży Gran Canarii i chcą wyruszyć w dalszą trasę za kilka dni.

– Staramy się zachować niezbędne bezpieczeństwo – mówi Paweł Plichta. – Ocean nie ma litości, a zwłaszcza dla takich małych łódek, jakimi są Setki. Ja sam przekonałem się o tym boleśnie, bo podczas szkwału wypadłem za burtę. Oczywiście, byłem przypięty do łódki, więc wróciłem na pokład, ale strachu się najadłem. Po tym zdarzeniu i po pierwszym etapie rejsu, moje podejście do kwestii bezpieczeństwa na wodzie stało się jeszcze bardziej rygorystyczne. Obaj z Szymonem uznaliśmy, że najważniejsze to bezpiecznie dopłynąć do celu, więc nie napinamy się, dajemy sobie czas. Pierwszy odcinek regat popłynęliśmy blisko siebie i to okazało się bardzo dobrym pomysłem. W razie czego, jeden drugiemu może pomóc, jest się do kogo odezwać przez radio.

Czwarty uczestnik regat Przemysław Wosiński startujący na jachcie „Sam One” wyruszył z Portugalii z kilkudniowym opóźnieniem. Z informacji uzyskanych od Rafała Moszczyńskiego, który rozmawiał ze skipperem „Sam One” wynika, że na trasie doszło do pożaru pod pokładem i wypadku. Żeglarz wypadł za burtę. Był przypięty pasami, dzięki czemu udało mu się wydostać na pokład. Nie był w stanie kontynuować żeglugi w stronę Teneryfy i na dryfkotwie kierował się powoli do portu w Rabacie. W piątek na swoim Facebooku umieścił alarmującą informację:

„BARDZO PILNE!!! Siedzę w Marokańskim posterunku żandarmerii. To nie żart.
Problem z żaglem, który miał skutkować asystą i podciągnięciem 3 mile do mariny skończył się tym, że wciągnęli mnie na łódkę. SAM się zerwał, popłynął w siną dal i zostałem w jednym ubraniu, bez dokumentow telefonu i nawet jednego euro. Pilnie potrzebuję pomocy. Znacie kogoś tu w Kenitrze lub w okolicy? Żeby było gdzie przenocować. Potrzebuję też pomocy w namierzeniu i odnalezieniu i ściągnięciu SAMa.”

Z informacji zamieszczanych na Facebooku wynika, że ambasada polska w Maroku opłaciła żeglarzowi nocleg. Teraz najważniejsze jest ściągnięcie „Sam One” na brzeg i powrót Przemka do Polski. Nie wiadomo, w jakim stanie jest jacht. Jego pozycja jest widoczna na trackingu.

2 Szymon Ruban IgusSzymon Ruban (POL 16700) „Igus” – port macierzysty Gdańsk, reprezentuje Warszawę
strona internetowa: http://setka3200mil.blogspot.com/
– wychowanek Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Żeglarstwie,
– zawodnik „Baza” Mrągowo, w klasach Optymist, Cadet.
– od 2005r. zawodnik MKS „Dwójka” Warszawa, w klasach OK Dinghy, Europa
– brązowy medalista Mistrzostw Polski 2015 w klasie Europa
– od 2012r Vice Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Klasy Europa
– prezes „Stowarzyszenia Klasy Setka”
– członek „Polskiego Stowarzyszenia Regatowego klasy Finn”
– działacz sportowy Organizator regat „Puchar Warszawy” przy MKS „Dwójka” Warszawa w klasach Finn, Laser, Europa, FD
– sponsorzy: Igus, Vortex, Trimet, Sklejka Pisz, Eskapol, 3M Ploter, Solid Expert, Solid Works, Chaber Yachts, Delphia Yacht, PoZŻ, Primson composites

Pawe PlichtaPaweł Plichta (POL 16241) „Meluzyna” – port macierzysty Gdańsk, reprezentuje Gdańsk
strona internetowa: http://meluzynaspa.blogspot.com/
– jachtowy sternik morski, jachtowy sternik motorowodny, młodszy instruktor PZŻ,

rejsy morskie, Bałtyk, Atlantyk, Morze Śródziemne
– drugi wicemistrz Międzynarodowych Mistrzostw Polski Dezet.
– prezes Fundacji „Szekla” działającej na rzecz rozwoju żeglarstwa wśród dzieci mniej zamożnych
– sponsorzy : Columbus Enegy, Ocean Sales, Szekla szkoła żeglarstwa, Delphia Yacht, PoZŻ, KBCUT.pl, Yacht Constructions

 

Przemek WosiskiPrzemysław Wosiński (POL 17278) „Sam One” – port macierzysty Gdańsk,  reprezentuje Brzeziny k/Łodzi
strona internetowa: http://www.samnaoceanie.pl/

PODZIEL SIĘ OPINIĄ