
Trofea polskich żeglarzy: Salamandra od Gaudíego
Organizatorzy imprez sportowych lubią sięgać po sprawdzone wzory nagród – medale, puchary czy statuetki. Są jednak trofea, które schemat przełamują. Tak było na mistrzostwach Europy w klasie Laser w 2004 roku. Niebanalną nagrodę za III miejsce zdobył wówczas Maciej Grabowski.
Maciej Grabowski jest najbardziej utytułowanym polskim żeglarzem w klasie Laser. Trzykrotnie występował na igrzyskach olimpijskich, czterokrotnie stawał na podium mistrzostw Europy, seryjnie zdobywał tytuł mistrza Polski. Dwa razy wygrał także mistrzostwa Europy Masters.
Na mistrzostwa Europy w 2004 r., organizowane w Barcelonie przez Katalońską Federację Żeglarską, gdyński żeglarz jechał jako jeden z faworytów – rok wcześniej był trzecim zawodnikiem kontynentu, a w 2001 roku sięgnął po złoto. Na regatach w Barcelonie Maciej Grabowski nie zawiódł – ponownie zajął trzecie miejsce, dzięki czemu utrzymał pozycję wśród najlepszych zawodników klasy.
Trofeum otrzymanym za to miejsce była niezwykła statuetka, przedstawiająca ceramiczną, wielokolorową salamandrę na szklanej podstawie. Taka forma nagrody jest nawiązaniem do najsłynniejszego twórcy związanego z Barceloną – Antoniego Gaudíego. Kataloński architekt stworzył wiele rozpoznawalnych budynków i fasad, rozpoczął m.in. budowę niesamowitej bazyliki Sagrada Família. W jednym ze swoich projektów, Parku Güell, wybudował fontannę w formie salamandry, znaną jako „el drac” – czyli smok, która szybko stała się jednym z symboli miasta.
Nawiązała do niego Katalońska Federacja Żeglarska, dzięki czemu Antonio Gaudí trafił do świata żeglarstwa.
To trofeum oraz inne nagrody Macieja Grabowskiego oglądać można na wystawie trofeów polskich żeglarzy w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni (al. Jana Pawła II 11). Czynna do końca września, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.