Trofea polskich żeglarzy: Śladami arktycznych konwojów
Najsłynniejszym żeglarskim wyróżnieniem w Polsce jest przyznawana od 1970 roku I nagroda w konkursie „Rejs Roku”, czyli Srebrny Sekstant. W 1972 roku jej laureatem został Bogdan Olszewski za rejs do Murmańska.
Polscy żeglarze już od lat 60. ub. w. regularnie i z sukcesami organizowali wyprawy na północ. W 1965 i 1968 roku Wojciech Orszulok dopłynął na Islandię, w 1967 roku Wacław Liskiewicz na „Swarożycu” dotarł na Spitsbergen. Organizowana przez Związek Harcerstwa Polskiego wyprawa do Murmańska na ich tle nie wyglądała równie pioniersko, przyświecała jej jednak zupełnie inna idea.
Harcerze popłynęli do Murmańska, by przywieźć stamtąd ziemię z grobów polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Rejs na nowym jachcie Harcerskiego Jacht Klubu Wodnik – „Alf”, zbudowanym w 1969 r., miał przebiegać częściowo szlakiem alianckich konwojów, którymi płynęło wsparcie dla Związku Radzieckiego. Kapitanem był Bogdan Olszewski, doświadczony harcerz i żeglarz, dzięki zaangażowaniu którego jacht został zbudowany.
Wyprawa rozpoczęta dosyć późno jak na warunki panujące na północy, wystartowała 4 sierpnia 1972 roku. Po miesiącu pomorscy harcerze dotarli do Murmańska, gdzie oddali hołd polskim mogiłom, a 29 września „Alf” ponownie zawinął do nabrzeża w Helu. Ostatnim elementem wyprawy było przekazanie ziemi z grobów polskich żołnierzy na ORP „Błyskawica”.
Rejs został pozytywnie odebrany przez środowisko żeglarskie, czego najlepszym dowodem były wyróżnienia dla jej organizatora, Bogdana Olszewskiego. Został laureatem Nagrody Conrada, przyznawanej przez Gdański Okręgowy Związek Żeglarski, oraz I nagrody w konkursie Rejs Roku, za co na uroczystej gali w Dworze Artusa w Gdańsku otrzymał Srebrny Sekstant.
To niezwykle trofeum oraz inne eksponaty związane z największymi sukcesami polskiego żeglarstwa oglądać można na wystawie trofeów polskich żeglarzy. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni (al. Jana Pawła II 11) .