< Powrót
26
sierpnia 2015
Tekst:
jsz
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

Trofea polskich żeglarzy – złoto na Balatonie

Nie był faworytem, nigdy nie występował na imprezie tej rangi, a warunki na wodzie były trudne. Mimo to Tytus Butowski jako trzeci Polak w historii zdobył mistrzostwo Europy w klasie Optimist.

Zloty medal ME Optimist Tytus Butowski 2013 Tadeusz LademannUrodzony w 2001 roku Tytus Butowski przeszedł typową dla młodego sportowca drogę – pierwszy kontakt z klasą Optimist w klubie Opti CWM Gdynia, pływanie w Yacht Klubie Polski Gdynia w grupie B, później przejście do grupy A. W 2013 roku pierwsze powołanie na otwarte mistrzostwa Europy rozgrywane na węgierskim jeziorze Balaton.

Jak Tytus sam wspomina, lepsza forma przyszła z początkiem 2013 roku, nikt jednak nie przypuszczał, że debiutanta na mistrzostwach stać na taki wyczyn. Tym bardziej, że warunki na Balatonie były bardzo zmienne i wymagały od zawodników nieustannej koncentracji.

Młody żeglarz z YKP Gdynia dzięki niezwykle wyrównanym startom (w 9 wyścigach zajmował miejsca: 1, 1, 1, 1, 2, 3, 5, 5 oraz 21, które nie liczyło się do punktacji), uzyskał w sumie 19 punktów. Pozwoliło mu to zająć drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, za pochodzącym z Singapuru Ryanem Yee Kang Teo, i zdobyć 6 lipca 2013 roku tytuł mistrza Europy.

Nagrodą za ten sukces był złoty medal. Jest to jeden z trzech takich trofeów zdobytych przez Polaków – wcześniej w 2003 roku tytuł zdobył Piotr Radowski z YKP Gdynia, a rok później Wojciech Zemke z Yacht Klubu Stal Gdynia.

Złoty medal Tytusa Butowskiego oglądać można na wystawie trofeów polskich żeglarzy w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego przy al. Jana Pawła II 11 w Gdyni. Jest ona otwarta do końca sierpnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ