< Powrót
14
lipca 2017
Tekst:
opr. IM
Zdjęcie:
Franciszek Długajczyk
W grupie ORC popłynie w tym roku m.in. „Master 3 Raven IT” z kpt. Bogdanem Wrześniem.

Trwają przygotowania do XVII Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko

W dniach 11-14 sierpnia po raz siedemnasty odbywać się będą wyścigi Regat Unity Line, zaliczanych do punktacji Pucharu Bałtyku Południowego. W tym roku regaty zyskały patrona, a na starcie stanie 55 jachtów.

Piotr Waszczenko w latach 2003-2013 pracował w Unity Line, najpierw jako prezes Zarządu, później dyrektor zarządzający.

– Nazwanie regat Unity Line jego imieniem to podziękowanie za zasługi dla tych regat, które w dużym stopniu ukształtował, uczestnicząc w latach 2003-2012 w ich organizacji – mówi Piotr Stelmarczyk, komandor regat.

Jachty, których do zawodów zgłosiło się 55, podzielone zostały ostatecznie na grupy: ORC, KWR, Open I, Open II, Open III, żeglarze samotni i oldtimery.

W grupie ORC wystartują:

„Master 3 Raven IT”, na którym z kpt. Bogdanem Wrześniem popłyną: Olek Iwaszkiewicz, Michał Kryński i Tomek Wrzesień. To ambitna załoga regatowa, znana z bardzo wielu regat. W ubiegłym roku zajęli piąte miejsce w grupie ORC, w której zwyciężyła załoga Szymona Kuczyńskiego na „Atlantic Puffin”. Szymona w tym roku nie będzie, gdyż w tym czasie zacznie wokółziemski rejsu samotnie bez zawijania do portów. „Master 3 Raven IT” reprezentuje Centrum Żeglarskie w Szczecinie.

„Verano” – wieloletni uczestnik Regat Unity Line. Kpt. Marek Wróblewski z załogą: Jakub Wróblewski, Krzysztof Dokowski i Zbigniew Najmowicz powalczy o dobre miejsce, w zeszłym roku był ósmy. Wielokrotnie zajmował czołowe pozycje w regatach. „Verano” reprezentuje Jacht Klub AZS w Szczecinie.

„Ruden” – niemiecka trzyosobowa załoga kpt. Klausa Helmsa to także stali i wielokrotni uczestnicy regat Unity Line. W roku 2013 zajęli piąte miejsce w grupie ORC. „Ruden” reprezentuje Yachtclub Ueckermunde.

„Bryza 33”  – z  załogą kpt. Jacka Romanowskiego: Maciej Antoniak, Waldemar Tunkiewicz, Joanna Antoniak, reprezentujący MKŻ Bryza Goleniów, to podobnie jak inne załogi ORC, uczestnicy od wielu lat większości regat zachodniopomorskiego. W roku 2014 zajęli drugie miejsce w grupie ORC w XIV Regatach Unity Line.

„Hruby” – z kpt. Robertem Rayskim i załogą: Katarzyna Rayska,  Ireneusz Masztalerz i Bogusława Masztalerz w ubiegłorocznych regatach Unity Line zajęli w grupie ORC trzecie miejsce. Uczestniczą w bardzo wielu imprezach regatowych.

„Fever” – reprezentujący LOK Stepnica oraz Klub Żeglarzy Samotników, z kpt. Sławomirem Turniakiem oraz załogą: Arkadiuszem  Ławą, Karolem Szybińskim i Szymonem Kowalskim, jest kolejnym jachtem Sławka Turniaka, którego znamy z wieloletnich startów na „Truxie”, a szczególnie w Polonez Cup Single Double Handel Race. W roku 2016 zajął trzecie miejsce w grupie Open II  w XVI Regatach Unity Line.

Program:

Piątek, 11 sierpnia
20.00 – rozpoczęcie regat, odprawa kapitanów – Port Jachtowy Świnoujście

Sobota, 12 sierpnia
09.00-09.15 – start do I wyścigu Świnoujście – Kołobrzeg

Niedziela, 13 sierpnia
07.30 – odprawa kapitanów – Port Jachtowy Kołobrzeg
09.00-09.15 – tart do II wyścigu Kołobrzeg – Dziwnów

Poniedziałek, 14 sierpnia
od 11. 00 – uroczystość zakończenia regat – Port Jachtowy Dziwnów

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ

Błękitna szkoła