< Powrót
15
października 2020
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Rolex/Kurt Arrigo
Middle Sea Race

Trzy polskie załogi popłyną w Rolex Middle Sea Race

W sobotę 17 października w Valletcie na Malcie rozpocznie się 41. edycja Rolex Middle Sea Race. W wyścigu wystartują trzy polskie teamy na jachtach „E1”, „I Love Poland” i „Per Sempre”.

Pomimo pandemii, Rolex Middle Sea Race, jeden z najważniejszych wyścigów morskich na świecie, odbędzie się jak co roku na Morzu Śródziemnym. Uczestnicy muszą pokonać ponad 600 Mm, startując i kończąc na Malcie, okrążając Sycylię przez Cieśninę Mesyńską i opływając od zachodu wyspę Pantellerię, a od południa Lampedusę. Rekord trasy ustanowił w 2007 roku jacht „Rambler” – 47 godzin, 55 minut i 3 sekundy.

Middle Sea Race

Trasa Rolex Middle Sea Race.

Rolex Middle Sea Race jest jednym z najpopularniejszych regat morskich – w ubiegłym roku w wyścigu uczestniczyło 113, a w 2018 roku 130 jachtów. Na tegorocznej frekwencji odbiła się jednak pandemia COVID-19 – do regat zgłosiło się 79 jednostek, ale ostatecznie na liście startowej pozostało 54. Są wśród nich trzy jachty z polską załogą: „E1” ze skipperem Zbigniewem Gutkowskim (Yacht Club Sopot), „I Love Poland” ze skipperem Grzegorzem Baranowskim (obie jednostki typu Volvo Open 70) i „Per Sempre” ze skipperem Andrzejem Ciepałem.

Do tej pory najlepszym polskim wynikiem w tych regatach jest drugie miejsce „Aragona” dowodzonego przez Przemysława Tarnackiego w klasie IRC 1 w 2019 roku. Z kolei w 2018 roku „Hebe V” Michała Korneszczuka była trzecia w klasie ORC 6.

Wyścig rozpocznie się w sobotę 17 października o godzinie 11. Śledzić go będzie można na trackingu. Zakończenie zaplanowano w sobotę 24 października o godzinie 12.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ